Sankce vůči KLDR zůstanou až do denuklearizace, ujistil Pompeo v Tokiu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sankce vůči KLDR zůstanou až do denuklearizace, ujistil Pompeo v Tokiu

, čtk,
Sankce vůči KLDR zůstanou až do denuklearizace, ujistil Pompeo v Tokiu
Zdroj: čtk

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Tokiu ujistil Japonsko, že sankce vůči Severní Koreji zůstanou v platnosti, dokud Pchjongjang nedokončí jaderné odzbrojení. Japonský premiér Šinzó Abe přitom Pompea chválil za to, že rozhovory o denuklearizaci vede. Pompeo zároveň odmítl tvrdá slova ze strany Severní Koreje, že Spojené státy používají diplomacii po vzoru gangsterů, když s KLDR jednají o požadavcích týkajících se jaderných zbraní.

Sankce zůstanou v platnosti až do „úplné a zcela ověřitelné“ denuklearizace, prohlásil Pompeo na tiskové konferenci před setkáním se svými protějšky z Japonska a Jižní Koreje. „Chtěl bych vzdát hold silné vůdčí roli, kterou jste prokázal ve vyjednávání se Severní Koreou,“ řekl japonský premiér při setkání s Pompeem ve své tokijské rezidenci. „To opravdu ukazuje pevnost svazku mezi Japonskem a USA,“ řekl Abe.

Šéf diplomacie USA v sobotu poslední vyjednávání s KLDR označil za velmi pozitivní. Podle něj se podařilo na jednáních v Pchjongjangu dosáhnout pokroku o časovém rozvrhu, v němž se bude komunistická Severní Korea zbavovat jaderných zbraní. KLDR přitom jako „gangsterské“ odsoudila požadavky, které vznáší Pompeo při vyjednávání o jaderném odzbrojení na Korejském poloostrově.

Severokorejské ministerstvo zahraničí už po Pompeově odletu z Pchjongjangu rozhovory označilo za problematické a obvinilo USA, že vznášejí jednostranné požadavky. Severokorejská tisková agentura KCNA dokonce uvedla, že Spojené státy svými jednostrannými požadavky na jaderné odzbrojení oslabují „pevné odhodlání“ Pchjongjangu téma jaderného programu vyřešit. „Spojené státy dělají fatální chybu, pokud se domnívají, že Korejská lidově demokratická republika musí přijmout požadavky, které odrážejí jejich gangsterského ducha,“ uvedla v sobotu KCNA.


Jak podporuje KLDR hackery z Číny:

Svědectví dezertéra: Pro raketového Kima pracuje armáda hackerů

Severokorejští hackeři, ilustrační foto


Pompeo ale tato obvinění odmítl. Trvá na tom, že jeho v pořadí už třetí návštěva KLDR přinesla výsledek. „Pokud jsou to gangsterské požadavky, pak je i svět gangsterský. Lidé po jednání dělají určitá prohlášení. Kdybych věnoval pozornost tisku, zbláznil bych se, a to odmítám,“ řekl dnes Pompeo k obvinění z gangsterských požadavků.

Ministr také připomněl, že existuje několik rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které požadují, aby KLDR odstranila jaderné zbraně a ukončila program balistických raket.

Po jednání v Tokiu hodnotil Pompeo dvoudenní rozhovory v Pchjongjangu stále jako produktivní a vedené v dobré víře. Připustil ale s ohledem na komentář Pchjongjangu, že dosáhnout kýženého cíle, tedy denuklearizace, bude obtížné a pracné. „Je před námi těžká a náročná cesta a my víme, že kritici se budou snažit minimalizovat to, čeho jsme dosáhli,“ řekl Pompeo. Popřel také podezření, že americká administrativa ustoupila z požadavku na naprosté, nezvratné a ověřitelné odstranění jaderných zbraní ze Severní Koreje. Podle něj KLDR chápe, že denuklearizace musí být plně ověřitelná a konečná.

Páteční a sobotní jednání za účasti Pompea v KLDR navázalo na dohodu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem na červnovém summitu v Singapuru. Severní Korea se zavázala spolupracovat se Spojenými státy na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově, za což dostane od Washingtonu bezpečnostní záruky.

Dále čtěte:

USA a KLDR budou společně kontrolovat denuklearizaci. Už vytvořili pracovní skupiny

Tajemství trvá. Kimova Korea má asi 20 jaderných hlavic, uvedl švédský institut

Konflikt se Severní Koreou by mohl mít až dvě miliardy obětí. Kvůli hladomorům

Kim a jeho parta. Je Kim Čong-un nepříčetný?

Povolání: žena diktátora. O manželce Kima svět moc neví


Ohodnoťte tento článek
Diskuze