Sanders těsně vyhrál v primárkách v New Hampshiru, Biden až pátý - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sanders těsně vyhrál v primárkách v New Hampshiru, Biden až pátý

čtk,
Sanders těsně vyhrál v primárkách v New Hampshiru, Biden až pátý
Zdroj: čtk

Ve stranickém hlasování amerických opozičních demokratů ve státě New Hampshire v úterý zvítězil s 26 procenty hlasů senátor Bernie Sanders. Těsně za ním se s 24,4 procenty umístil někdejší starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg. Oba však shodně získali devět delegátů na letní nominační sjezd Demokratické strany. Bývalý viceprezident USA Joe Biden, jež byl dlouho považován za favorita demokratického nominačního klání, skončil až na pátém místě.

Jako třetí se s 19,7 procenta umístila poměrně nečekaně senátorka Amy Klobucharová a získala šest delegátů. Klobucharová byla donedávna považována za jednu z outsiderek výběru, její kampaň však v posledních týdnech začíná získávat stále více příznivců.

Čtvrtá skončila s méně než deseti procenty senátorka Elizabeth Warrenová. Stejně jako Bidenovi jí její umístění nezajistilo žádného delegáta.

Podle agentury AP nyní demokratické nominační klání po chaotickém začátku v Iowě začíná nabírat zřetelnější obrysy. V čele pole stojí Sanders s Buttigiegem, kteří jsou představiteli odlišných frakcí Demokratické strany. Zatímco Sanders, jež sám sebe nazývá demokratickým socialistou, patří do levicovějšího progresivního křídla, Buttigieg reprezentuje umírněný střed. Demokraté si nyní musí zvolit, které křídlo podle nich nabízí lepší šance do listopadového souboje s nynějším republikánským prezidentem Donaldem Trumpem, poznamenala agentura Reuters.

„Toto je vítězství a začátek konce Donalda Trumpa,“ uvedl po zveřejnění výsledků senátor za stát Vermont Bernie Sanders. Radost z výsledku vyjádřil také osmatřicetiletý Buttigieg. „Díky vám kampaň, o které někteří říkali, že by neměla existovat, bude pokračovat,“ řekl. V narážce na Sandersův socialistický program také řekl, že by voliči měli odmítnout politický přístup, který požaduje buď revoluci, nebo nic. Dotkl se také věkového rozdílu mezi ním a osmasedmdesátiletým Sandersem, když řekl: „Obdivoval jsem pana Sanderse, když jsem byl středoškolák. Dodnes ho velmi respektuji.“

Biden špatný výsledek očekával a ještě před koncem hlasování odletěl do Jižní Karolíny. Do tohoto státu s větším zastoupením černošského obyvatelstva vkládá jeho kampaň od začátku velké naděje a doufá v první výhru. Podle serveru Politico však kvůli chabým výsledkům v prvních dvou soubojích Biden začíná ztrácet podporu i mezi černošskými voliči, protože přestává být vnímán jako kandidát schopný Trumpa porazit.


Demokratické primárky v Iowě: kandidáti cílí na muslimy, poprvé se volilo v mešitách


Jižní Karolíny se naopak obává Buttigieg. Podle průzkumů má totiž velice nízkou podporu u černošských obyvatel, kteří tvoří jednu z nejvíce loajálních a důležitých voličských základen demokratů.

Kvůli špatným výsledkům ve státě New Hampshire z nominačního souboje odstoupili podnikatel Andrew Yang, senátor Michael Bennet a jediný černošský kandidát a bývalý guvernér státu Massachusetts Deval Patrick. O možnost utkat se ve volbách s Trumpem tak nyní usiluje osm demokratů.

Nominační výběr bude pokračovat 22. února v Nevadě a o týden později v Jižní Karolíně. Zásadní obrat však přinese zřejmě až takzvané volební superúterý 3. března, kdy se bude Trumpův budoucí soupeř vybírat ve 14 státech najednou. Rozdělovat se bude kolem třetiny všech delegátů na letní nominační sjezd. Do soubojů tehdy navíc poprvé přímo vstoupí i miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg. Ten již v cílových státech vede rozsáhlou a velice nákladnou volební kampaň, jejíž rozpočet dalece přesahuje možnosti jakéhokoliv jiného demokratického kandidáta.

V New Hampshiru se konalo rovněž republikánské hlasování, v němž přesvědčivě zvítězil Trump a zajistil si všech 20 delegátů.

Přečtěte si profily kandidátů Demokratické strany:

Joe Biden: favorit a pokračovatel Obamy

Bernie Sanders: věčně druhý?

Elizabeth Warrenová: zastánkyně minorit a falešná indiánka

Michael Bloomberg: další miliardář v Bílém domě?

Pete Buttigieg: mluvčí mileniálů, který dokáže oslovit dárce

Tulsi Gabbardová: kontroverzní liberálka a veteránka z války v Iráku

Amy Klobucharová: pragmatička se slovinskými kořeny

Ohodnoťte tento článek
Diskuze