Sanders pod tlakem mění strategii. Útočí na Bidena a odvolává se na Obamu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Sanders pod tlakem mění strategii. Útočí na Bidena a odvolává se na Obamu

,
Sanders pod tlakem mění strategii. Útočí na Bidena a odvolává se na Obamu
Zdroj: čtk

Kampaň Bernieho Sanderse po nečekaném „zmrtvýchvstání“ Joea Bidena mění dosavadní strategii. Začíná využívat dříve odmítané očerňující reklamy a ve snaze získat umírněné voliče Demokratické strany vytahuje staré pochvalné výroky bývalého prezidenta USA Baracka Obamy na adresu vermontského senátora – ovšem vytržené z kontextu.

Kandidát na prezidenta USA Bernie Sanders sice v demokratických primárkách vyhrál v Kalifornii, jinak však pro něj tzv. volební superúterý skončilo zklamáním. Jeho rival Joe Biden vyhrál v deseti ze čtrnácti států a po Sandersovi převzal pozici hlavního favorita na zisk nominace Demokratické strany.

Biden uspěl i ve státech, které měl podle původních předpokladů získat Sanders, a kde ani nevedl rozsáhlou kampaň. Kromě Texasu či Maine se jedná i o Minnesotu, kde mu svým odstoupením a následnou podporou pomohla Amy Klobucharová, a také o Massachusetts, kde vyhořela „domácí“ kandidátka Elizabeth Warrenová.

Biden má v současnosti v kapse 566 delegátů oproti 501 Sandersovým, jehož volební štáb doufá, že se rozdíl po spočtení všech hlasů zmenší. I tak ale cítí, že vývoj primárek teď nahrává Bidenovi, a vymýšlí strategie, jak vrátit do pozice favorita svého kandidáta.

Špína na Bidena

Sanders si dlouhé roky zakládal na tom, že ve svých reklamách neútočí na protikandidáty. Tato zásada už neplatí. V nejnovějších spotech na Bidena vytahuje jeho podporu „katastrofálních“ obchodních dohod či války v Iráku.

Kromě toho pustil Sandersův tým do éteru ještě spot, ve kterém bývalý prezident USA Barack Obama hovoří o vermontském senátorovi jako o muži, který je opravdový, zapálený a odvážný. Snaží se tím získat umírněnější voliče Demokratické strany, kteří dosud vnímají Sanderse jako příliš levicově orientovaného. Obamův výrok je ovšem vytržený z kontextu, jak upozornil web CNN. V reklamě je totiž vystřižena prostřední část Obamova výroku, ve které exprezident přiznává, že Sanderse až tak dobře nezná.

Obama má mnohem pevnější vztahy právě s Bidenem, který za jeho vlády zastával post viceprezidenta a dodnes s ním udržuje blízké vazby. Sám Sanders nechtěl svůj vztah s Obamou příliš komentovat. „Neříkám, že jsme nejlepší přátelé. Mluvíme spolu občas,“ uvedl na středeční tiskové konferenci.

Warrenová se nevzdává

Proti Sanderesovi hraje i fakt, že podobně levicově orientovaná Elizabeth Warrenová zatím nechce z boje odstoupit a i přes neuspokojivé výsledky pokračovat v kampani. Dál mu tak může brát část voličů, i když kvůli vyhrocení vztahů mezi oběma tábory z poslední doby by část jejích voličů Sandersovi hlas stejně nedala.

Bidenova pozice mezitím stále sílí. Po odstoupivších Petu Buttigiegovi a Amy Klobucharové jej po oznámení stažení své kandidatury podpořil i miliardář Michael Bloomberg. Bývalý starosta New Yorku a mediální magnát už se dřív nechal slyšet, že udělá cokoliv, aby zamezil znovuzvolení Donalda Trumpa. Obrovské finanční prostředky teď může využít na pomoc Bidenovi.

Zdroj: Politico.com

Přečtěte si profily kandidátů Demokratické strany:

Joe Biden: favorit a pokračovatel Obamy

Bernie Sanders: věčně druhý?

Elizabeth Warrenová: zastánkyně minorit a falešná indiánka