S Trumpem vím, na čem jsem. Jak budou volit Američané žijící v Praze? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

S Trumpem vím, na čem jsem. Jak budou volit Američané žijící v Praze?

, Barbora Doubravová,
S Trumpem vím, na čem jsem. Jak budou volit Američané žijící v Praze?
Zdroj: Profimedia.cz

Rozhodne americké volby Praha? Jak hlasují čeští Američané?

Oblečen do džín a flísové bundy naprosto splývá s českým prostředím. Nic nenaznačuje, že by Steven Clark byl cizinec a česky si uměl jen zanadávat a objednat pivo. Přesto se už za pár dní chystá na americkou ambasádu s volebním lístkem.

Tento lektor angličtiny na jedné z pražských jazykových škol, vystudovaný historik a bývalý voják rozhodně nepatří mezi váhavé voliče. Na schůzku s novinářem se očividně těší. „Ano, je to překvapivé, ale skutečně existujeme\" směje se rodák z Alabamy na uvítanou.

Proč bude v nadcházejících prezidentských volbách volit Donalda Trumpa, dokáže zdůvodňovat skoro dvě hodiny. A možná ještě déle, kdyby už nebyla na hlubokomyslné venkovní debaty o americké politice zima.

Idiot, ale náš

„Je Trump idiot? Jo. Je arogantní? Jo. Ale já vím, na čem s ním jsem,“ říká v kostce, proč se mu vůdce republikánů líbí. Většinu věcí, které slíbil, podle něj skutečně udělal.

„Vytáhl nás z těch nesmyslných válek, které nemají žádný výsledek a jen nás stojí miliardy dolarů ročně,“ tvrdí osmatřicetiletý Clark, který v Praze žije už sedm let. Nicméně v tom nemá úplně pravdu: počet amerických vojáků v Afghánistánu se po jeho nástupu do funkce v lednu 2017 téměř zdvojnásobil. Američané se skutečně začali stahovat až letos poté, co na konci února podepsali s Tálibánem dohodu.

\"\"
Steven Clark

„Také postavil zeď na hranici s Mexikem, i když nejsem zrovna její příznivec. Přivedl mír na Blízký východ,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?