S dalajlámou se sešlo 50 zákonodárců. Reagují na distanc ústavních špiček - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

S dalajlámou se sešlo 50 zákonodárců. Reagují na distanc ústavních špiček

, čtk,
S dalajlámou se sešlo 50 zákonodárců. Reagují na distanc ústavních špiček
Zdroj: čtk

Zhruba padesát poslanců a senátorů se dnes ráno setkali v prostorách Senátu s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška byla schůzka dobrou odpovědí na úterní prohlášení vrcholných ústavních činitelů. Prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor vydali text, ve kterém uvedli, že předchozí setkání politiků s dalajlamou není výrazem změny oficiální politiky Česka směrem k Číně a podle některých spekulací tak deklarovali Pekingu loajialitu.

Prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterním prohlášení napsali, že by považovali za nešťastné, aby byla setkání politiků kýmkoliv vnímána jako výraz změny oficiální politiky vzhledem k Číně. Vztahy Česka a Číny jsou podle nich velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet. S dalajlamou se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Prohlášení nejvyšších ústavních činitelů následně spolu s Hermanem kritizoval i místopředseda poslanecké sněmovny Petr Gazdík (TOP 09) či první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Je skvělé, že kolegové ze Senátu uspořádali toto setkání. Myslím, že je to skvělá odpověď na vyjádření předsedů obou komor. Tato osobnost má světu i České republice mnoho co říct a je škoda, že se s ním bojí setkat,“ napsal k dnešní schůzce Ženíšek.

Hermana podpořil i Babiš

Za Hermana se postavil i vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Vážím si Vás, pane ministře. Nebát se a nekrást, říkal Masaryk,“ uvedl Babiš ve své reakci na Twitteru. Na schůzku s dalajlamou dnes podle Ženíška dorazilo zhruba 50 zákonodárců. Podle snímků ze schůzky, které na facebooku zveřejnil Gazdík, mezi nimi byli mimo jiné místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL) nebo bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

„Setkání se uskutečnilo, pokud vím, v Zeleném salonku, kdo se chtěl zúčastnit, tak se jej zúčastnil. To je asi vše, co k tomu mohu prohlásit,“ uvedl předseda senátního klubu sociálních demokratů Petr Vícha.

Gazdík na svém facebookovém profilu napsal, že dalajlama s politiky mluvil mimo jiné o upřímnosti. „Lidé poznají upřímnost a kdo z vás politiků to myslí upřímně a kdo ne. Bez lásky a upřímnosti v srdci je sebekrásnější projev jen na chvíli. Sebestředné cíle vše pokazí,“ řekl podle něj zákonodárcům dalajlama.

O víkendu se s dalajlamou setkal v Bratislavě slovenský prezident Andrej Kiska, což vyvolalo protesty z čínské strany. Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě.

Sobotka: Prohlášení o Číně odpovídá pozici vlády
Úterní prohlášení vrcholných ústavních činitelů plně odpovídá pozici vlády, sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ústavní činitelé mají podle něj právo vyjadřovat se k zahraniční politice, za kterou zodpovídají, stejně jako má každý právo scházet se, s kým uzná za vhodné. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) prohlášení pouze opakuje principy strategického partnerství Česka s Čínou.

„Jsme díkybohu svobodná a demokratická země a každý se může scházet, s kým uzná za vhodné. Stejně tak mají i ústavní činitelé právo se jasně vyjádřit k zahraniční politice státu, za kterou nesou odpovědnost,“ uvedl v prohlášení Sobotka. Toto právo jsem využil a připojil svůj podpis k prohlášení, které připravil ministr zahraničí a které odpovídá pozici vlády, dodal.


Přečtěte si, co provázelo letošní návštěvu Dalajlámy v Česku:

Čtyři nejvýše postavení čeští politici se distancovali od Hermanovy schůzky s dalajlamou

Dalajlama v Česku: obdiv k Havlovi i sen o celosvětové unii


Ohodnoťte tento článek
Diskuze