Rusko slaví Den vítězství vojenskými přehlídkami - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Rusko slaví Den vítězství vojenskými přehlídkami

, čtk,

Rusko oslavuje Den vítězství, připomínající konec druhé světové války. Vojenskou sílu demonstruje přehlídkami. Tradičně největší vojenská přehlídka se i letos konala v Moskvě, kde po Rudém náměstí pochodovalo více než 10 tisíc vojáků a vojákyň.

Předvedlo se také 114 kusů bojové techniky a 72 letadel. Poprvé na Rudé náměstí vyjela technika určená pro nasazení v Arktidě. Oslavy vítězství v Moskvě podle tisku vyšly na více než půl miliardy rublů (asi 220 milionů korun), přestože z hlediska počtu tanků a další techniky měla být letošní moskevská přehlídka nejskromnější za poslední tři roky.

Den vítězství je v Rusku považován za svátek, který obyvatele nejvíce sjednocuje. Někdejší Sovětský svaz ztratil podle odhadů v druhé světové válce 26 milionů svých občanů.

Úřady v mnoha místech podle médií nařídily žákům a studentům povinnou účast na oslavách, přestože Kreml podobné nucení účastníků údajně zakázal. Rozhlasová stanice Echo Moskvy avizovala, že v moskevském průvodu k uctění padlých ve válce se mají objevit i portréty separatistů zabitých v boji s ukrajinskou armádou na Donbasu.

Den vítězství se v Rusku i většině postsovětských republik slaví 9. května, tedy o den později než na Západě včetně Česka. Vysvětluje se to tím, že v době kapitulace Německa, což bylo 8. května 1945, bylo v Moskvě vzhledem k časovému posunu už po půlnoci.

Přečtěte si také:

Čína spustila na vodu svou druhou letadlovou loď

Kalašnikov plánuje výrobu autonomních tanků

USA shodily v Afghánistánu „matku všech bomb“. Nejničivější nejadernou bombu


Ohodnoťte tento článek
Diskuze