Rusko prodloužilo azyl Snowdenovi, Trump se „dárku“ nedočká - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Rusko prodloužilo azyl Snowdenovi, Trump se „dárku“ nedočká

, čtk,
Rusko prodloužilo azyl Snowdenovi, Trump se „dárku“ nedočká
Zdroj: ČTK

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, jenž zveřejnil utajované informace, bude moci zůstat v Rusku dalších několik let. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí. Podle Snowdenova právníka jde o prodloužení o tři roky. Snowden v Rusku pobývá od roku 2013, v USA mu za vyzrazení státního tajemství hrozí desítky let vězení.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová o prodloužení povolení k pobytu Snowdena v Rusku informovala, když kritizovala bývalého náměstka ředitele americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michaela Morella. Ten v článku, který zveřejnil a jemu připsal autorství web The Cipher Brief, vzkázal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že má „výbornou možnost“ dát novému šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi k jeho inauguraci dárek – vydat Spojeným státům Snowdena.

„To, co navrhuje bývalý člověk ze CIA, je ideologie zrady. Podřekl jste se pane Morelli a všem je nyní zřejmé, že pro váš úřad je normální věcí dávat lidi jako dárky a vydávat ty, kteří hledají ochranu,“ prohlásila mluvčí. „Snowdenovi byla právě prodloužena platnost povolení k pobytu v Rusku na ještě pár let,“ dodala.

Žádost o občanství

Američanův ruský advokát Anatolij Kučerena agentuře RIA Novosti upřesnil, že jde o tříleté prodloužení. Řekl rovněž, že Snowden by si brzy mohl zažádat o udělení ruského občanství, protože podle ruských zákonů tak může učinit, jakmile bude v zemi žít pět let.

Vzhledem ke končícímu mandátu amerického prezidenta Baracka Obamy se objevily spekulace, že by Obama mohl vůči Snowdenovi učinit vstřícný krok, podobně jako zmírnil trest Chelsea Manningové. Tato bývalá analytička vojenské zpravodajské služby byla odsouzena na 35 let za vyzrazení utajovaných amerických dokumentů severu WikiLeak. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest ale v úterý uvedl, že mezi případem Snowdena a Manningové je rozdíl.

Manningová je podle něj „někdo, koho soudila vojenská justice, kdo byl shledán vinným a kdo uznal, že neměl pravdu“. Naproti tomu Snowden prchl na území nepřítele, který se nedávno snažil oslabit americkou demokracii, dodal Earnest. Snowdenovy činy jsou podle něj také „mnohem vážnější a mnohem nebezpečnější“.

Díky Chelsea

Sám Snowden Manningové vzkázal, že za pět měsíců bude volná. „Díky za vše, co jsi udělala pro svět, Chelsea,“ napsal na twitteru. Manningová byla odsouzena ještě jako vojín Bradley Manning. Ve vězení oznámil, že se cítí být ženou a začal si říkat Chelsea Manningová.

Nyní třiatřicetiletý Snowden jako bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. Kupříkladu terčem odposlechů NSA byla i německá kancléřka či francouzský prezident. USA na Snowdena vydaly mezinárodní zatykač. Snowden posléze získal azyl v Rusku.

Čtěte dále:

Německý soud zvýšil šance na Snowdenovo svědectví v Berlíně

Rusko má „kompro“ na Trumpa, údajně tvrdí americké tajné služby


Rusko prodloužilo azyl Snowdenovi, Trump se „dárku“ nedočká
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze