Rusko nechalo úmyslně zkrachovat Jukos, rozhodl nizozemský soud - Euro.cz

Přihlášení

Rusko nechalo úmyslně zkrachovat Jukos, rozhodl nizozemský soud

, čtk,
Rusko nechalo úmyslně zkrachovat Jukos, rozhodl nizozemský soud
Zdroj: čtk

Ruské úřady v roce 2006 úmyslně vehnaly ruský ropný gigant Jukos do bankrotu, když mu nařídily zaplatit obrovské daňové nedoplatky. Rozhodl o tom dnes nizozemský odvolací soud, který se zabývá dlouhotrvajícím sporem o majetek nizozemské dceřiné společnosti Jukosu.

Soud v Amsterodamu rozhodl, že bankrot nemůže být uznán podle nizozemského práva a ruský likvidátor firmy jmenovaný v roce 2007 neměl právo prodat akcie nizozemské Yukos Finance BV.

Skupina zastupující bývalé akcionáře Jukosu rozhodnutí přivítala. Bývalý generální ředitel Jukosu Steve Theede řekl v prohlášení, že rozhodnutí nizozemského soudu odhalilo, do jaké míry Rusko manipuluje s právním procesem a ignoruje právní řád.


Ruské úřady zakázaly Chodorkovského opoziční hnutí. Čtěte více

 Někdejší ruský oligarcha a později nejznámější vězeň Michail Chodorkovskij


Jukos býval největší ropnou společností v Rusku, než se dostal do finančních problémů kvůli tomu, že na něj daňové úřady vznesly požadavky na obří daňové nedoplatky v sumě až 33 miliard dolarů (807,5 miliardy korun). Pozorovatelé tvrdí, že se Jukos stal obětí kampaně, za kterou stáli lidé blízcí Kremlu. Likvidace Jukosu byla údajně trestem za přílišné politické ambice zakladatele firmy Michaila Chodorkovského.

Yukos Finance měla v roce 2007 disponovat částkou zhruba 1,5 miliardy dolarů, kterou získala od polské PKN Orlen za prodej podílu v litevské rafinerii Mažeikiu. V jejím vlastnictví bylo také 49 procent akcií slovenského provozovatele ropovodů Transpetrol.

Dále čtěte:

Chodorkovskij: Hledám Putinova soupeře pro rok 2018

Svéráz Putinovy ekonomiky. Chod udržují migranti