Rudolf Jindrák se stal novým šéfem hradní diplomacie - Euro.cz

Přihlášení

Rudolf Jindrák se stal novým šéfem hradní diplomacie

, čtk,
Rudolf Jindrák se stal novým šéfem hradní diplomacie
Zdroj: David Klimeš, Mladá fronta

Novým ředitelem zahraničního odboru Pražského hradu se stal Rudolf Jindrák (53). Ve funkci vystřídal Hynka Kmoníčka, který se stane velvyslancem v USA. Do funkce ho dnes jmenoval kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář. Jindrák se už dnes zúčastnil setkání prezidenta Miloše Zemana s novými velvyslanci.

Jindrák začal na ministerstvu zahraničí pracovat už po studiích. V letech 1998 až 2001 byl velvyslancem v Maďarsku, poté se stal náměstkem ministra zahraničních věcí. Od roku 2004 zastával místo českého ambasadora ve Vídni a následně v Berlíně. Velvyslanectví v Německu vedl osm let a stal se tak nejdéle sloužícím ambasadorem v Německu.

Na místo náměstka se vrátil v roce 2014, poté pracoval jako poradce premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Na Úřadu vlády skončil před několika dny. Ve službách Sobotky se věnoval zahraniční politice, mimo jiné bilaterálním vztahům s Německem či agendě středoevropské regionální spolupráce v době českého předsednictví visegrádské čtyřce.

Ve funkci nahradil Kmoníčka, který dnes odletěl do USA, aby vedl českou ambasádu ve Washingtonu. Kmoníček minulý týden řekl, že Jindráka do funkce navrhl. Je podle něj důležité, aby šéfem hradní diplomacie byl člověk, který bude schopen fungovat jak v oblasti státní správy, tak ve specifických podmínkách Kanceláře prezidenta republiky. Poznamenal, že Jindrák je na rozdíl od něj více zaměřen na problematiku Evropské unie.

Jindrák pracoval pro komunistickou vojenskou rozvědku:

„Typ“ Jindrák. Na Hrad míří bývalý agent vojenské rozvědky

 Pražský hrad (ilustrační foto)