Rozzlobený Trump chystá čistku. Skončit by mohl mluvčí Spicer či kontroverzní Bannon - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Rozzlobený Trump chystá čistku. Skončit by mohl mluvčí Spicer či kontroverzní Bannon

,
Rozzlobený Trump chystá čistku. Skončit by mohl mluvčí Spicer či kontroverzní Bannon
Zdroj: čtk

Americký prezident Donald Trump se zlobí na svůj tým. Má pocit, že jej nedostatečně brání před kritikou po odvolání ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Kvůli tomu údajně zvažuje velkou čistku, která by mohla postihnout třeba mluvčího Bílého domu Seana Spicera či hlavního strategického poradce s kontroverzní pověstí Steva Bannona.

Zdá se, že kolem amerického prezidenta se rozehrává mocenská hra, ve které se jedna skupina poradců a blízkých přátel snaží odstavit tu druhou. Trump údajně už delší dobu zvažuje návrhy svých dlouholetých přátel, kteří nepůsobí v Bílém domě. Ti mu měli i kvůli jeho přetrvávající nízké oblibě u veřejnosti doporučit provést velké změny hlavně v komunikačním týmu.

„Je otrávený a naštvaný na všechny,“ řekl podle serveru Axios jeden z Trumpových poradců. Rozbuškou pro dlouhodobě nespokojeného prezidenta má být poslední kauza kolem odvolání šéfa FBI Comeyho, kterou způsobily zmatky při komunikaci s veřejností.

Bílý dům totiž dlouho nebyl schopen přijít s oficiálním prohlášením, ve kterém by důvody Comeyho konce objasnil. Z velké části za to ale může sám Trump, protože o svém záměru informoval oddělení komunikace až na poslední chvíli. Americký prezident se pak do vysvětlování zamotal, když se přes popírání domnělých příčin dostal až k tvrzení, že o odvolání ředitele FBI byl přesvědčený už dlouho dopředu.


Bannon a kdo dál? Přečtěte si o dalších šedých eminencích Bílého domu

Donald Trump v obklopení svých poradců


Americká média pak přišla s tvrzením, že hlavním důvodem odvolání měla být Comeyho žádost o další prostředky na vyšetřování údajných zásahů Ruska do americké prezidentské kampaně. Trump pak měl mít pocit, že jej jeho tým neumí efektivně bránit a dostal se až do stádia, kdy vážně zvažuje jeho masivní obměnu.

„Rada, kterou teď dostává, je udělat něco velkého a odvážného,“ tvrdí nejmenovaný poradce. „Otázkou je, jak moc velkého a odvážného. Nejsem si jistý, že on sám na to zná odpověď.“

Pokud by se Trump k čistce nakonec odhodlal, mohla by smést například mluvčího Seana Spicera, ředitele komunikace Michaela Dubkeho, poradce Dona McGahna či hlavního strategického poradce Steva Bannona, bývalého šéfa ultrapravicového serveru Breitbart News, který bývá považován za člověka s xenofobními a antisemitskými názory.

Rozčílený Trump má mít spadeno i na některé členy kabinetu, kteří si podle jeho vidění hrají jen vlastní hru ve svůj prospěch. V ohrožení by mohli být ministr obchodu Wilbur Ross, ministr spravedlnosti Jeff Sessions či ministr zdravotnictví Tom Price. Trumpovi údajně vadí i to, že jej někteří členové vlády málo chválí na veřejnosti. V tomto směru je naopak spokojen například s ministrem zahraničí Rexem Tillersonem.

Dále čtěte:

Trump hodí extrémního Bannona přes palubu. Novináři už mají jasno

Bojujeme s paralelní mocenskou strukturou, myslí si Trumpovi poradci

Trump může jmenovat šéfa FBI příští týden, pohovory už začaly

Kdo za Comeyho? Nový šéf FBI bude muset přesvědčit demokraty i republikány