Rozpočet skončil v lednu v přebytku 26,5 miliardy. Pomohly peníze z Bruselu

01. února, 15:27 - čtk
01. února, 15:27

Hospodaření státního rozpočtu skončilo letos v lednu v přebytku 26,5 miliardy korun. Loni v lednu byl přebytek 9,1 miliardy korun. Meziročně vyšší přebytek výrazně ovlivnily peníze z EU, které byly vyšší o 17 miliard korun. Hospodaření rozpočtu očištěné o evropské peníze by skončilo přebytkem pět miliard korun.

Celkové výdaje rozpočtu stouply o 8,9 procenta na 105,7 miliardy korun. Relativně vysoký meziroční růst podle ministerstva ovlivnily hlavně transfery obcím a krajům podle zákona o sociálních službách, které byly vyšší o 3,3 miliardy korun. Dále šlo o dotace na přímé náklady základních a středních škol a také transfery Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF). Celkové příjmy se zvýšily o 24,5 procenta na 132,1 miliardy korun.

Inkaso DPH meziročně stouplo o osm procent na 31,5 miliardy korun. „Negativně se do výběru DPH projeví v roce 2018 celoroční dopad přesunu novin a časopisů do druhé snížené sazby, který způsobí snížení inkasa o 0,5 miliardy korun na úrovni veřejných rozpočtů. Negativní vliv bude mít také změna režimu DPH u provozovatelů rozhlasového a televizního vysílání, kterým nově vznikl nárok na odpočet,“ uvedlo ministerstvo.

Na spotřební dani stát vybral v lednu meziročně o 7,1 procenta více, celkem 13,4 miliardy korun. Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení stouply o 8,8 procenta na 39,9 miliardy korun. Inkaso spotřební daně z tabákových výrobků stouplo o pětinu na pět miliard korun.


Rok varu. Ekonomika se loni dostala na vrchol hospodářského cyklu


Nejvíce peněz v rámci běžných výdajů je každoročně vynakládáno na sociální dávky. Ke konci ledna bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 45,8 miliardy korun, což je meziroční růst o 3,5 procenta. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o 4,8 procenta.

Schválený státní rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 60 miliard korun, skutečný schodek činil 6,2 miliardy korun. Pro letošek je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

Hospodaření státu v miliardách korun
Rok Saldo státního rozpočtu
2013 - 81,3
2014 - 77,8
2015 - 62,8
2016 + 61,8
2017 - 6,2

Zdroj: MF

Analytik Komerční banky Marek Dřímal se domnívá, že letošní rozpočet kvůli růstu výdajů dosáhne schodku 40 miliard korun. Na vyšší výdaje budou tlačit i veřejné investice. „Ty sice nejsou rozpočtovány v nijak závratné výši, my ale očekáváme jejich výrazný růst. Stát totiž musí dočerpat část evropských peněz, jinak o ně může přijít, a zároveň s rozjezdem projektů může utratit výdaje 'ušetřené' v minulých letech,“ uvedl.

„Ačkoli nebyly dosud schváleny žádné mimořádné výdaje proti schválenému rozpočtu, očekáváme, že se v průběhu roku zvýší tlak na plnění finančního závazku spojeného s členstvím v NATO. Dále také bude pokračovat tlak na vyšší růst mezd některých státních zaměstnanců,“ dodal František Táborský z Raiffeisenbank.

Přečtěte si také:

Inovátorské hvězdy snižují emise a spotřebu energie za peníze z EU

Trhliny v krásném světě. Co může v roce 2018 zastavit růst?

Evropa roste, Česko brzdí. Došly pracovní síly


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vrácení daní 2018 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Kolik si můžete vybrat dovolené, když máte novou práci a jste ve zkušební době
Kolik stojí lístky na Mistrovství světa v hokeji?
Je lepší na dovolené platit kartou, nebo peníze směnit?
Zaplatit daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. května
Auta
Proč stupnice tachometru tak moc přesahují skutečnou…
Gmail dostává největší aktualizaci za posledních 7 let. Co umí a jak vypadá?
Galerie: Tohle je 10 nejlepších interiérů roku 2018
Hyundai i20 dostal facelift, dvouspojkový automat a verzi Active
BMW iX3 je SUV X3 bez ledvinek a s pouze elektrickým pohonem
Technologie
Britský vynálezce připravuje děti na život s kryptoměnami
Xiaomi uvádí Mi 6X. Boduje cenou, ale má nepochopitelné slabiny
Gmail dostává největší aktualizaci za posledních 7 let. Co umí a jak vypadá?
Vivaldi 1.15 má tři nové funkce, prohlížeč ale stále nenabízí synchronizaci
Samsung má nové NVMe moduly: SSD 970 Evo a Pro s řadičem Phoenix opět vedou ve výkonu
Hry pro příležitostné hráče