Rozpočet, jaký svět neviděl. Místo investic přichází jen zvyšování mandatorních výdajů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Rozpočet, jaký svět neviděl. Místo investic přichází jen zvyšování mandatorních výdajů

,
Rozpočet, jaký svět neviděl. Místo investic přichází jen zvyšování mandatorních výdajů
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Vláda vytváří čtvrtbilionový strukturální schodek. Nízké zadlužení Česka ani covidová pandemie to nemohou ospravedlnit.

Habemus fiscum! Máme rozpočet! Nad ministerstvo financí sice nevylétl bílý kouř jako nad Sixtinskou kapli při úspěšné volbě papeže, sestavování státního rozpočtu na příští rok ale nabídlo podobné drama, skoro jako ze seriálu Mladý papež. Jen místo charismatického Judea Lawa byla v hlavní roli mírně přehrávající Alena Schillerová.

Ministryně financí si dlouho s rozpočtem nevěděla rady. Měsíc obcházela ministry, aby znala jejich požadavky, poté prostřednictvím médií vystřelovala přibližné částky rozpočtového deficitu, na něž všichni čekali: 119 miliard korun, nebo o trochu více? Nebo dokonce dvakrát tolik? Nevíme, jsme v nejistotě.

Schodek státního rozpočtu 2021 se v návrhu, který ministerstvo předložilo vládě, nakonec zastavil na 320 miliardách korun. V součtu s letošním půlmiliardovým schodkem, který vláda pod vlivem covidových výpadků ekonomiky a rozsáhlých vládních podpor dvakrát v parlamentu navyšovala, je to tedy 820 miliard během dvou let! To je obrovské číslo, ale především – obrovské tempo nárůstu.

\"\"

Může něco takového česká ekonomika ustát? Máme, jak říká premiér Andrej Babiš, vůbec na to? „Hlavním cílem státního rozpočtu je využít nízkou úroveň veřejného zadlužení České republiky k realizaci opatření, která pomohou udržet a zlepšit životní úroveň obyvatel, zmírnit negativní dopady pandemie na nejpostiženější skupiny a prostřednictvím rekordních investic co nejrychleji obnovit silný ekonomický růst,“ vysvětluje ministerstvo financí.

Nízké zadlužení, které ještě před rokem a půl bylo na necelých 30 procentech hrubého domácího produktu, vyskočí nad 40…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?