Rozbitá trumpolína. Prezidentské volby v USA mohou rozhodnout důchodci a ženy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Rozbitá trumpolína. Prezidentské volby v USA mohou rozhodnout důchodci a ženy

,
Rozbitá trumpolína. Prezidentské volby v USA mohou rozhodnout důchodci a ženy
Zdroj: Shutterstock

Joea Bidena považuje výrazně větší počet Američanů za menší zlo než současného prezidenta.

Ronald Reagan. George H. Bush. Dvakrát Bill Clinton. Dvakrát George W. Bush. Dvakrát Barack Obama. Donald Trump. Od roku 1984 se ještě nikdy nespletl. Vždy dokázal předpovědět, kdo vyhraje nejdůležitější americké volby a stane se prezidentem. I v roce 2016 se dnes třiasedmdesátiletý politický historik z Americké univerzity ve Washingtonu Allan Lichtman trefil. Přestože všechny průzkumy ve volbách tehdy favorizovaly Hillary Clintonovou, Lichtman označil za budoucího prezidenta Donalda Trumpa.

Jak to Lichtman dělá, že se nikdy nemýlí, je jeho osobní tajemství. Sám ovšem tvrdí, že má třináct různých charakteristik, jejichž váhu vzájemně porovná, a nakonec ve složitém algoritmu vyřkne svůj verdikt. Kromě vývoje ekonomiky zohledňuje i vztah kandidátů k americkým hodnotám, nálady ve světě a spoustu jiných okolností. I letos už se vyjádřil: vyhraje Joe Biden, a to navzdory tomu, že ve hře jsou podle Lichtmana opět Rusové, kteří se snaží aktivně ovlivnit výsledky voleb. Pro Donalda Trumpa, dodává Lichtman, to bude „nejdrtivější porážka prezidenta obhajujícího první mandát, jakou Amerika kdy zažila“.

Popírač s covidem

Až donedávna to tak nevypadalo. Navzdory všem prezidentovým lapsům držel Donald Trump v průzkumech s demokratickým kandidátem krok. Na celostátní úrovni mírně prohrával, ale v důležitých státech, které rozhodnou volby, jako jsou Pensylvánie či Florida, hrál s Joem Bidenem, bývalým Obamovým viceprezidentem, velmi vyrovnanou předvolební partii. Všechno se začalo lámat až v létě, kdy koronavirová pandemie tvrdě dopadla na zaměstnanost a spousta Američanů pochopila, že Trump nebude tím, kdo jim z krize…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?