Ropa jako politický nástroj. Saúdský princ varoval před růstem cen při eskalaci situace kolem Íránu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ropa jako politický nástroj. Saúdský princ varoval před růstem cen při eskalaci situace kolem Íránu

, čtk,
Ropa jako politický nástroj. Saúdský princ varoval před růstem cen při eskalaci situace kolem Íránu
Zdroj: čtk

Pokud se svět nesjednotí s cílem odstrašit Írán, hrozí další stupňování krize a ceny ropy by mohly dosáhnout nepředstavitelných výšin, řekl v rozhovoru s americkou televizí CBS korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán. Dodal, že souhlasí s názorem amerického ministra zahraničí Mika Pompea, že nedávný útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl válečným aktem Íránu. Zdůraznil ale, že dává přednost mírovému řešení před vojenským.

„Jestliže svět nepodnikne silnou a rozhodnou akci k odstrašení Íránu, budeme svědky další eskalace, která ohrozí světové zájmy,“ uvedl bin Salmán. „Dodávky ropy budou narušeny a ceny se vyšplhají k nepředstavitelným číslům, jaká jsme nezažili,“ dodal v rozhovoru pro pořad 60 minutes vedeném v Saúdské Arábii.

Rijád stejně jako Washington připisuje Íránu odpovědnost za útok na svá ropná zařízení Abkajk a Churajs ze 14. září, k němuž se přihlásili šíitští povstalci, kteří bojují proti ústřední vládě v Jemenu. Údery snížily těžbu největšího vývozce ropy na světě o 5,7 milionu barelů, tedy zhruba o polovinu. Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá. Saúdská Arábie trvá na tom, že při útoku byly použity íránské zbraně, Teherán z jeho spáchání viní také Spojené státy, Německo, Francie a Británie.

Podle bin Salmána by se měl americký prezident Donald Trump sejít s íránským prezidentem Hasanem Rúháním a pokusit se vyjednat novou dohodu o íránském jaderném programu a vlivu na Blízkém východě.

Spojené státy loni od dohody omezující íránský jaderný program odstoupily výměnou za uvolnění sankcí; smlouva podle Washingtonu nefungovala. Její evropští účastníci ale chtějí, aby se Írán jejími ustanoveními dále řídil, jejich snahy zatím úspěšné nebyly.

Bin Salmán také připustil odpovědnost v případu zabití saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Chášukdží byl loni brutálně zavražděn na saúdskoarabském velvyslanectví v Istanbulu, kam si přišel vyřídit dokumenty. Princ dosud o případu veřejně nemluvil, některé západní vlády i americká Ústřední zpravodajská služba se domnívají, že dal k zabití příkaz. To ale druhý nejmocnější muž království v rozhovoru popřel.

Přečtěte si: Kontaminovaná ropa srazila příjmy Ruska z vývozu o miliardu dolarů

Dále čtěte:

Americká ropa pro Česko. V dubnu dorazilo prvních 57 tisíc tun

Ropný gigant Saudi Aramco získal horší úvěrový rating, než čekal. Uškodil mu vliv Rijádu

Norský státní fond mění strategii. Plánuje omezit závislost na ropě a plynu

Otřes na ropných trzích: po útocích v Saúdské Arábii se čeká prudký růst cen

Trump vyšle vojáky do Saúdské Arábie. Pomohou jí s obranou

Putin po útocích na ropná zařízení nabídl Saúdské Arábii protiraketový systém S-400

 Protiraketový systém S-400

Ohodnoťte tento článek
Diskuze