Rektor Zima: Navýšení rozpočtu pro vysoké školy je nedostatečné, jednání pokračují - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Rektor Zima: Navýšení rozpočtu pro vysoké školy je nedostatečné, jednání pokračují

, čtk,
Rektor Zima: Navýšení rozpočtu pro vysoké školy je nedostatečné, jednání pokračují
Zdroj: Archiv MF

Navýšení rozpočtu vysokých škol o 1,8 miliardy korun, se kterým aktuálně počítá pro příští rok vláda, je podle předsedy České konference rektorů a rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy nedostatečné. Zima dnes uvedl, že vysoké školy požadují zvýšení rozpočtu alespoň o 2,5 miliardy, přičemž ani to by neumožnilo univerzitám zajistit nárůst platů tak, aby proporčně odpovídal tomu, jak budou růst platy ve veřejné sféře. Letos mají vysoké školy rozpočet 24,6 miliardy korun.

Zima řekl, že o rozpočtu vede jednání se zástupci vlády i jednotlivých politických stran. „Jednání ještě nejsou u konce. Jsem rád, že vláda označila podporu vzdělávání za jednu ze svých priorit a věřím, že se tak stane i pro vysoké školy,“ uvedl. Připomněl, že z původního požadavku na navýšení o tři miliardy zbylo 1,8 miliardy. Univerzity požadují zvýšení rozpočtu alespoň o 2,5 miliardy, dodal.

Představitelé ANO a ČSSD po středečním koaličním jednání oznámili, že do platů ve veřejné sféře by mělo příští rok putovat průměrně o osm procent peněz víc než letos. Tarify neporostou plošně. Většině pracovníků by se měly zvednout o čtyři procenta, vojákům a policistům o dvě. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve oznámil, že učitelé si od ledna polepší o 15 procent a nepedagogičtí pracovníci o deset. Zima uvedl, že ani 2,5 miliardy navíc by neumožnilo, aby mohly proporcionálně přidávat i vysoké školy.


Přečtěte si komentář: Sýčkování na prosluněné stráni

 Páral


Zima připomněl, že řadu let se rozpočet vysokých škol nezvyšoval ani o korunu. „Poprvé došlo k růstu až v roce 2018. Je proto nutné pokračovat v jeho navyšování, abychom měli šanci držet krok s vyspělým světem, byli konkurenceschopní a zajistili, že z vysokých škol nebudou kvalitní lidé odcházet a také, že nebudeme nadále v oblasti výdajů na vysoké školy na posledních místech zemí OECD,“ uvedl.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) minulý týden řekl, že navýšit rozpočet svého resortu na příští rok by chtěl ještě zhruba o 1,1 až 1,2 miliardy korun. U vysokých škol by byl rád, kdyby se mu podařilo na rok 2019 přidat dalších 300 či 400 milionů.

Dále čtěte:

Rozpočet na pěst aneb Jak si koupit voliče, kteří neumějí do pěti počítat

Bude dobře. Letos skoro na beton

Ilona Švihlíková: Můžeme si dovolit recesi? Centrální banky jsou bez střeliva

ilustrační foto