Řekni, kde ty roušky jsou. Kam zmizely ochranné prostředky, které Babiš slíbil všem Čechům - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Řekni, kde ty roušky jsou. Kam zmizely ochranné prostředky, které Babiš slíbil všem Čechům

,
Řekni, kde ty roušky jsou. Kam zmizely ochranné prostředky, které Babiš slíbil všem Čechům
Zdroj: Jan Mihalíček/Euro

Bony a klid? Kdeže, filmový hit popisující šeď konce letošní zimy by se klidně mohl jmenovat „Roušky a klid“. Poté co vláda všem obyvatelům České republiky přikázala, že od půlnoci 18. března nikdo nesmí ven bez ochrany obličeje, stal se z nedostatkových roušek cenný artikl.

Proto hned 19. března na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil: „Také jsme uložili ministrovi vnitra operativně realizovat distribuci ochranných prostředků občanům České republiky, a to prostřednictvím České pošty nebo samosprávy nebo jiným způsobem.“

A jaká je realita dva měsíce poté? Slíbené roušky nikde. Naprostá většina lidí si stále musí vystačit s tím, co si ušila nebo koupila. Kde tedy ony miliony roušek určených pro každou českou domácnost, jak řekl ministerský předseda Babiš, vězí?

O kohoutkovi a slepičce

Pátrání týdeníku Euro začíná ve Strakově akademii. Tam, na Úřadu vlády, Babiš v březnu svůj slib pronesl. „Děkujeme za dotaz, ale tohle je spíš na ministra Hamáčka, respektive na ústřední krizový štáb,“ reaguje Jana Adamcová, mluvčí kabinetu. Andrej Babiš tak pravděpodobně jen uložil příkaz a dál už se pak nezajímal, jak na věci jeho podřízení pracují.

Otázka tedy směřuje na ministerstvo vnitra, kde Jan Hamáček (ČSSD) vládne. Jeho mluvčí Ondřej Krátoška nejdřív odpovídá, že jednorázové roušky není možné distribuovat všem, protože by nezbyly zdravotníkům. „Obecně lze říct, že pro individuální potřebu jsou vhodnější textilní, které je možné použít opakovaně. Čeká se na stanovisko ministerstva zdravotnictví, zda má stát zajistit roušky všem a zadat například centrální zakázku, nebo to nechat na občanech,“ doplnil mluvčí.

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?