Rasismus v Číně: politik vybízel k řešení „černé“ invaze - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Rasismus v Číně: politik vybízel k řešení „černé“ invaze

,

Zatímco Západ žije politickou korektností, obyvatelé Říše středu se tím, co je vhodné říkat a co už ne, vůbec netrápí. Číňané sice v Africe investují velké peníze. Na samotné obyvatele „černého“ kontinentu ale shlížejí skrze prsty a nechtějí s nimi mít nic společného.

Nedávno sdílel se svými voliči obavy z invaze černých Afričanů jeden místní politik Pan Qingling. „Afričané představují mnohá bezpečnostní rizika,“ rozpovídal se před místními médii a neopomněl podrobně popsat všechny detaily v dopise adresovaném vládě. V něm žádá, aby úřady černošskou populaci žijící ve městě Guangzhou poblíž Pekingu řádně kontrolovali.

Projděte si galerii:

Chodí v tlupách, jejich doménou jsou drogy

„Černoši se sdružují v tlupách. Často se potloukají po ulicích, v nočních klubech i v odlehlých oblastech. Věnují se pašování drog a obtěžování žen. Rovněž jsou často násilní, což v Guangzhou vede k narušování veřejného pořádku. Ve velké míře se mezi nimi vyskytuje AIDS a Ebola. To jsou nemoci, které lze přenášet prostřednictvím tělních tekutin,“ strachuje se ve svém prohlášení. Pokud podle Pana počty černochů v Číně nepřestanou růst, hrozí, že se z dříve etnicky homogenní společnosti stane země imigrantů.


Přečtěte si o mýtu „hrozivého černého muže“:

Hrozivý černý muž: rasové předsudky přetrvávají

Afroameričan v pouliční posilovně


V Evropě alespoň té západní by Pana pravděpodobně většina lidí odsoudila. Reakce Číňanů na sociálních sítích byly ale překvapivě odlišné. Většina z ohlasů totiž podle časopisu Quartz Panovo prohlášení schvalovala, či mu přímo vyjadřovala podporu. Mnoho uživatelů sociálních médií přitom mluvilo o černé invazi a tisícileté genetické čínské linii, která by za žádných okolností neměla být pošpiněna.

Čínská dívka v reklamě na prací prášek brutálně vypere černocha:

Rasistická čínská realita

Rasismus je v Číně zdá se realitou. Svědčila o tom například i kontroverzní reklama na prací prášek z minulého roku, ve které čínská dívka doslova vypere z černého muže asiata. O xenofobii, které lidé s tmavou pletí v Číně čelí, informoval loni v létě například americký list Huffington Post s odvoláním na svědectví Nigerijce, která v zemi žije. Vědci nicméně paranoidní představy Číňanů o jakési „černé invazi“ krotí a to přesto, že černochů v zemi přibývá. V Guangzhou, které si Pan Qinling vzal na mušku, a kterému se přezdívá „čokoládové město“ žije podle odhadů 150 až 300 tisíc afrických přistěhovalců. I tak je ale představa, že by černoši začali v nejlidnatější zemi světa s poměrně vysokou porodností dominovat, spíše úsměvná.


Čtěte esej Luboše Hegera věnovanou politické korektnosti:

Esej: Malé dějiny politické korektnosti

 Protesty proti Donaldu Trumpovi v Las Vegas


Ohodnoťte tento článek
Diskuze