Radar, nejlepší přítel starosty. Měření rychlosti vydělává obcím miliony - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Radar, nejlepší přítel starosty. Měření rychlosti vydělává obcím miliony

,
Radar, nejlepší přítel starosty. Měření rychlosti vydělává obcím miliony
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Obce si udělaly byznys z trestání řidičů. Radary mnohdy slouží jako kasičky.

Medonosy leží v okrese Mělník na staré spojnici Prahy a České Lípy. Od roku 2015 zde mají na silnici I/9 úsekové měření a hned v roce 2016 přinesl radar umístěný v obci s pohádkovým jménem pohádkové peníze. V roce 2016 zde zaznamenali přes třicet tisíc přestupků, což je něco přes osmdesát pokutovaných řidičů denně. A celková suma, kterou řidiči ten rok vyfasovali? Skoro patnáct milionů korun.

Drtivou většinu peněz ale získalo do rozpočtu město Mělník, které pokuty coby obec s rozšířenou působností vyřizuje. Medonosy si přišly na necelých tři sta tisíc, přičemž téměř celou sumu spolkly náklady na provoz a údržbu radaru.

Nové vedení obce Medonosy v čele se starostou Antonínem Kučou ihned po volbách před dvěma lety nevýhodnou smlouvu, kterou mělo s Mělníkem kvůli radaru, vypovědělo a uzavřelo novou. „Do rozpočtu obce se nám podařilo dojednat víc peněz,“ říká Kuča. „Přibude nám z radaru asi šest set tisíc,“ dodává.

Vedle tahanic kvůli porcování výdělku je na celém příběhu pikantní také fakt, že radar se nachází v místě, kde se podle oficiálních údajů Policie ČR a Centra dopravního výzkumu stala od roku 2007 do roku 2018 v průměru jedna nehoda za rok a půl. „Šlo primárně o zklidnění dopravy, a k tomu došlo,“ hájí radar Kuča, který chce jednání o rozdělení peněz z radaru zase otevřít. Podle něj totiž obec dostává z pokut stále málo, zatímco Mělník inkasuje miliony.

Pomáhá zaměstnanosti

Místostarosta města Mělník Milan Schweigstill…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?