Putinovi lobbisté loví Trumpa. Jejich snaha je marná - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Putinovi lobbisté loví Trumpa. Jejich snaha je marná

,
Putinovi lobbisté loví Trumpa. Jejich snaha je marná
Zdroj: ČTK

Oteplení vztahů mezi Washingtonem a Moskvou nepřichází. Naopak, po americkém raketovém útoku na Sýrii se napětí zvýšilo. Rusové si přitom od nového šéfa Bílého domu mnoho slibovali. Neformální vztahy se snaží přímo ve Washingtonu navázat vlivní Rusové s vazbami na Kreml.

Ruský prezident Vladimir Putin marně čeká v Kremlu na pozitivní signál od prezidenta Spojených států Donalda Trumpa na osobní setkání. Mohlo by to být v květnu ve Finsku během jednání Arktické rady, nebo až v červenci v Hamburku, kde budou jednat lídři nejvyspělejších ekonomik G20.

I když se napětí mezi oběma velmocemi zvýšilo po raketovém útoku Spojených států na Sýrii, který Rusko odmítlo, v předchozích měsících se snažili vlivní Rusové o oteplení vztahů s americkou administrativou.

Šlo o lidi, kteří dříve pracovali pro Putina. Jedním z nich byl Sergej Šachov, bývalý zaměstnanec Kremlu. Zúčastnil se snídaně National Prayer Breakfast nebo soukromé večeře s republikánskými kongresmany.

„Takovou šanci si nemůžeme nechat ujít,“ řekl Šachov k únorové akci National Prayer Breakfast, kde se neformálně setkávají politické a podnikatelské elity. S projevem tam vystoupil i Trump.

Ruskou delegaci vedl Alexander Toršin, viceprezident ruské centrální banky a bývalý místopředseda Rady federace, horní komory parlamentu. Blízký spojenec Putina je označován za kmotra ruského podsvětí. Bílý dům na poslední chvíli osobnímu setkání s Trumpem zabránil, uvedla agentura Bloomberg.

Prý si jeden z amerických poradců uvědomil, že je Toršin považován za mafiánského kmotra, jak informoval server Yahoo News. Z kontaktů na kriminální podsvětí jej obviňuje španělská policie.

Kdy obsadíte Lotyšsko?

Toršin, milovník osobních zbraní, loni prohlásil, že se s Trumpem zná ze setkání National Rifle Association (americké národní asociace pro držení zbraní), kdy si s ním v roce 2015 žoviálně popovídal Trump se slovy: „Takže vy jste z Ruska. Kdy obsadíte Lotyšsko?“ Bílý dům nyní tvrdí, že se Trump s Toršinem nikdy nesetkal.

Podle španělské strany Toršin dříve pomáhal ruským mafiánům prát peníze přes španělské banky, ruský viceguvernér taková obvinění odmítá.


Sedmdesát dní Trumpa ve funkci. Čtěte komentář Lubomíra Hegera:

Trump vzlétl jako chromý kačer
Donald Trump s exekutivními příkazy, které zakazují vstup do USA ze 7 muslimských zemí


Kontakty na republikánské zákonodárce s Toršinem měl zprostředkovat George O´Neill Jr., prapravnuk ropného magnáta Johna Rockefellera. Byl mezi nimi i kongresman Dana Rohrabacher z Kalifornie, který často navštěvuje Moskvu. Ten prý chce snížit napětí mezi USA a Ruskem a najít společnou řeč pro boj „s naším společným nepřítelem – radikálním islámským terorismem“.

Dalším partnerem neformálních rusko-amerických schůzek je Ronald Maxwell, režisér filmu Gettysburg z roku 1993 o americké občanské válce a přispěvatel na server Breitbart News. Tvrdí, že ruská strana nejlépe pomůže Trumpovi, když bude Putin trpělivý. „Trump potřebuje dosáhnout několika domácích vítězství, pak bude v lepší pozici,“ uvedl Maxwell.

Pomoci má boxer Tyson

Ruští lobbisté se nevzdávají. Vadim Lobov, jeden z majitelů soukromé vzdělávací firmy Synergy Global Systems (v Moskvě vede soukromou Synergy University), plánuje na podporu byznysu mezi ruskými a americkými firmami najmout i boxera Mika Tysona, který má propagovat konferenci v New Yorku v říjnu a další v listopadu v Moskvě.

„Musíme vytvořit hodně možností k dialogu,“ prohlásil Lobov, jehož univerzita má v Rusku 35 tisíc studentů a prodává mimo jiné trička s nápisy „Krym je náš“ a „Ruská říše – Reloaded“.

Rusové sází také na dobré vztahy se současným ministrem zahraničí Rexem Tillersonem, bývalým šéfem Exxon Mobile. Po Trumpovi je druhým nejoblíbenějším Američanem v Rusku. Ten by také měl v Moskvě vysvětlovat americké kroky v Sýrii.

„Seděli jsme blízko od sebe a jen se usmíval,“ řekl k Tillersonovi na únorové snídani další z bývalých zaměstnanců Kremlu Andrej Koljadin, který do roku 2011 vedl oddělení pro regionální politiku prezidenta a pracoval ve volebním štábu Putina. Nyní je politickým konzultantem. Samotný Putin se nechal slyšet, že je připraven s americkou stranou „ke konstruktivní práci“.

Související články:

Bojujeme s paralelní mocenskou strukturou, myslí si Trumpovi poradci

Rudá dezinformační mašina stojí miliardy. Teď cílí na Francouze

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a ruský prezident Vladimír Putin