Putin slíbil podporu rodinám a boj proti chudobě. Ústava má mít přednost před mezinárodním právem - Euro.cz

Přihlášení

Putin slíbil podporu rodinám a boj proti chudobě. Ústava má mít přednost před mezinárodním právem

, čtk,

Prezident Vladimir Putin dnes navrhl přijmout změny v ruské ústavě, které by nakonec schvalovali občané v referendu. V poselství o stavu země také řekl, že Rusko by mělo zůstat prezidentskou republikou, navrhl však posílit roli poslanců při utváření vlády. Putinova slova si experti vyložili jako signál, že začaly přípravy na předání moci po vypršení prezidentova mandátu v roce 2024, jakkoli příští uspořádání zůstává nejasné.

„Ve společnosti je jasná poptávka po změnách,“ řekl prezident v úvodu svého 16. poselství. V něm zevrubně hovořil rovněž o opatřeních na podporu rodin a porodnosti nebo o boji proti chudobě.

„Bylo to nejdražší prezidentovo poselství,“ řekl novinářům exministr financí Alexej Kudrin, který teď stojí v čele státních kontrolorů. Odhadl, že splnění navržených opatření si vyžádá až 500 miliard rublů ročně (asi 183 miliard korun).

Máte důvěru v ruského prezidenta Vladimira Putina?

Nejchudší rodiny budou počínaje 1. lednem 2020 dostávat 5500 rublů (asi 2000 korun) na dítě. Od příštího roku se tato částka zvýší v průměru na 11 tisíc rublů (asi 4000 korun), konkrétní částka bude záviset na regionu, kde dotyční žijí. Vyplácení dávek by u nejchudších rodin mělo pokračovat až do dosažení sedmi let věku dítěte.

Program mateřského kapitálu, který ženy v Rusku zatím dostávají při narození druhého dítěte, se prodlouží nejméně do konce roku 2026 a od letoška se bude vyplácet už při narození prvního potomka. Nyní jde částku 466 tisíc rublů (asi 170 tisíc korun). Při narození druhého dítěte se mateřský kapitál zvýší o dalších 150 tisíc na 616 tisíc rublů. Vzhledem k tomu, že stát při narození třetího potomka umoří 450 tisíc rublů z hypotéky, mladá rodina by tak podle prezidenta měla mít k dispozici částku pokrývající ve většině regionů cenu poloviny bytu či menšího domu.

„Dokonce ani v dobách Sovětského svazu se to nedělalo,“ prohlásil prezident a oznámil, že všichni žáci prvních čtyř ročníků budou ve školách dostávat teplou stravu bezplatně. Zvýšit se má i počet studentů ze sociálně slabých vrstev na univerzitách.


Komu věří Češi? Nejdůvěryhodnějším světovým lídrem je pro ně Putin

Ruský prezident Vladimir Putin


Ve více než hodinovém vystoupení Putin také slíbil skoncovat s výpadky dodávek důležitých léků v lékárnách, zajistit bezplatný přístup k sociálně významným serverům na internetu – bez dalšího upřesnění těchto portálů – či zřídit největší dokumentární středisko o druhé světové válce, které by příštím generacím zachovávalo paměť o vítězství Rusů. A také by čelilo „pokusům o přepisování dějin“.

„Poprvé, chci zdůraznit poprvé v dějinách, odkdy existují jaderné rakety, včetně sovětského období a novější doby, nikoho nedoháníme, ale naopak jiné přední státy světa budou muset vytvořit zbraně, kterými už Rusko disponuje,“ řekl ruský prezident. „Nikoho neohrožujeme a nesnažíme se ani vnucovat svou vůli,“ ujistil.

Rusko podle prezidenta nebude přijímat novou ústavu, sám ale navrhl několik změn, a to tak, aby měla v Rusku ústava vždy přednost před mezinárodním právem a aby zakazovala lidem v klíčových funkcích, včetně hlavy státu, cizí občanství. Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, by měla mít nově podle Putina hlavní slovo při výběru předsedy ruské vlády, vicepremiérů i členů vlády. Její nominace by hlava státu nemohla odmítnout. V ústavě by také mělo být zakotveno, že minimální mzda nesmí být menší než životní minimum a že se penze pravidelně zvyšují kvůli inflaci.

„Hlavní jsou zájmy Ruska,“ zdůraznil Putin. „Rusko, to jsme my,“ dodal a řekl, že nemá na mysli jen přítomné v sále, ale všechny občany. Případné ústavní změny by proto podle něj mělo potvrdit referendum.

Čtěte také:

Putin v novoročním projevu vyzval Rusko k jednotě. Ocenil předchozí generace

Putin napsal Zemanovi. Stojí o jeho účast na oslavách v Moskvě

Putin a Merkelová budou nadále podporovat plynovod Nord Stream 2

Diskuze