Putin předložil parlamentu návrh ústavních změn. Mají posílit jeho pozici po konci v úřadu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Putin předložil parlamentu návrh ústavních změn. Mají posílit jeho pozici po konci v úřadu

, čtk,

Ruský prezident Vladimir Putin dnes předložil parlamentu návrh změn v ústavě. Z dokumentu vyplývá, že po přijetí novely základního zákona poslanci a senátory budou Putinův návrh v referendu schvalovat Rusové. Ústavní změny mají nynějšímu prezidentovi podle jeho kritiků zajistit kontrolu nad ruskou politikou i po roce 2024, kdy mu skončí nynější prezidentský mandát.

Putin o změnách poprvé hovořil minulou středu ve svém poselství o stavu země. Podle nových pravidel by ruský prezident nemohl zastávat nejvyšší funkci více než dvakrát (Putin je nyní v prvé polovině svého čtvrtého prezidentského období). Další změny mají posílit postavení Státní dumy, dolní komory parlamentu, na úkor hlavy státu při vytváření nové vlády. Senátoři získají právo odvolávat soudce.

Máte důvěru v ruského prezidenta Vladimira Putina?

Novela také zakáže vysokým státním představitelům mít cizí občanství či povolení k pobytu v cizině. V ústavě má být také zakotveno povinné zvyšování důchodů, jakož i to, že minimální mzda nemůže být nižší než životní minimum.

Na pořad Státní dumy se má návrh dostat 23. ledna, druhé čtení by mělo následovat v únoru, kdy by také mělo být jasněji ohledně referenda.

Současná ruská ústava byla přijata celostátním referendem, konaným v prosinci 1993.

Esej: 20 let Vladimira Putina

 Ilustrace k eseji 20 let Vladimira Putina

Čtěte také:

Komu věří Češi? Nejdůvěryhodnějším světovým lídrem je pro ně Putin

Putin v novoročním projevu vyzval Rusko k jednotě. Ocenil předchozí generace

Putin napsal Zemanovi. Stojí o jeho účast na oslavách v Moskvě

Putin a Merkelová budou nadále podporovat plynovod Nord Stream 2