Putin americké diplomaty nevyhostí, Obama prý chtěl provokovat - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Putin americké diplomaty nevyhostí, Obama prý chtěl provokovat

, čtk,
Putin americké diplomaty nevyhostí, Obama prý chtěl provokovat
Zdroj: ČTK

Rusko v reakci na americké sankce nikoho nevyhostí. Podle agentury RIA Novosti to oznámil prezident Vladimir Putin. Ruská diplomacie přitom hlavě státu navrhovala vyhoštění 35 amerických diplomatů a rovněž uzavření dvou budov využívaných Američany v Moskvě. Místo toho Putin pozval „všechny děti amerických diplomatů akreditovaných v Rusku na novoroční a vánoční oslavy do Kremlu“.

Washington ve čtvrtek oznámil, že uvalil na Moskvu sankce a rovněž vypověděl 35 ruských diplomatů. Souvisí to s americkými obviněními, že se Rusové snažili ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech ve prospěch Donalda Trumpa.

Americké sankce jsou podle Putina dalším krokem, jak podkopat vzájemné vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Jak Putin uvedl, je mu líto, že administrativa Baracka Obamy zakončuje svůj mandát tímto způsobem. Americkému prezidentovi a jeho rodině přesto popřál vše dobré do nového roku. Stejné přání adresoval i Donaldu Trumpovi a jeho rodině a rovněž i všem Američanům.

Podle Putina chtěl Obama svým krokem vyprovokovat obdobnou reakci ze strany Ruska, Moskva na to ale nepřistoupí. „Vyhrazujeme si právo na odvetná opatření, nicméně nesnížíme se na úroveň této ‚kuchyňské‘ a nezodpovědné diplomacie,“ uvedl prezident v prohlášení zveřejněném na stránkách Kremlu. Další kroky prý Putin zváží až v reakci na to, jak bude postupovat nová administrativa prezidenta Donalda Trumpa, který nastoupí do funkce 20. ledna.

Obvinění, která USA vznesly proti Rusku, jsou podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova nepodložená. Ruští představitelé včetně Putina v minulosti nařčení ze zásahů do voleb opakovaně odmítali. Lavrov dnes Putinovi navrhl vyhoštění 31 zaměstnanců americké ambasády v Moskvě a čtyř diplomatů z generálního konzulátu USA v Petrohradě. Lavrov také dodal, že nové americké sankce nezůstanou bez odpovědi.

Televizní stanice CNN s odvoláním na americké činitele již dříve informovala, že ruské úřady rovněž rozhodly o uzavření angloamerické školy v Moskvě. Uzavřenou školu navštěvují děti zaměstnanců americké, britské a kanadské ambasády a také dalších anglicky mluvících cizinců žijících v metropoli.

Spojené státy v rámci sankčních opatření rovněž zablokovaly ruskému personálu přístup do dvou komplexů vlastněných ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland, další sankce míří na ruskou civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU. Vypovězení ruští diplomaté dostali 72 hodin na to, aby Spojené státy opustili.

Čtěte dále:

Rusko obviňuje USA: zbraně dodané povstalcům v Sýrii nás ohrožují

Putin napsal Trumpovi k Vánocům. Doufá ve zlepšení vztahů

Rusko letos vyveze zbraně za 13 miliard dolarů


Ohodnoťte tento článek
Diskuze