Schillerová chce odklad splácení hypoték i zrušení daně z nabytí nemovitostí. Opozice souhlasí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Schillerová chce odklad splácení hypoték i zrušení daně z nabytí nemovitostí. Opozice souhlasí

čtk,
Schillerová chce odklad splácení hypoték i zrušení daně z nabytí nemovitostí. Opozice souhlasí
Zdroj: čtk

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku. Zároveň by podle ní měl být po dobu přerušení splácení snížený i úrok u těchto úvěrů o „nějakou symbolickou výši“. Ministerstvo financí také předloží návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Spolu s tím ale chce ministerstvo také pro všechny nově uzavřené hypotéky zrušit daňové uplatnění odpočtů zaplacených úroků.

Opozice s návrhem na odložení splátek souhlasí. Její zástupci ale upozornili, že zavedení podobných opatření chtěli po vládě již v předchozích týdnech. Rovněž zrušení daně z nabytí nemovitostí prosazuje opozice dlouhodobě.

Podle oslovených odborníků odložení splátek pomůže firmám posunout problém s dostatkem peněz. Výhodou je, že návrh nemění ekonomickou hodnotu úvěru a bankám prozatím nesníží zisk. Opatření ovšem musí být provedeno tak, aby neohrozilo stabilitu bankovního sektoru.

Uvítali byste odklad splátek úvěrů?

Podle Schillerové by návrh na odklad splátek neměl ohrozit banky ani nebankovní poskytovatele úvěrů. „Ty banky i nebankovní sektor to unese,“ uvedla. Podobně se vyjádřil i guvernér ČNB Jiří Rusnok, podle kterého je toto opatření v současnosti ekonomicky nutné. „Bude to zásah do bankovního sektoru, přivodí to ztráty. Když to ale bude rozumně nastaveno, tak jsem přesvědčen, že bankovní sektor je schopen to absorbovat,“ uvedl.

Rusnok připravované opatření označil dnes také za hrubé. „Ale dělat to nyní cestou, že klienti budou žádat o odklad a banky to budou administrovat, tak to banky v současné situaci nejsou schopny zvládnout. Proto nezbývá nic jiného než udělat tento hrubý nástroj,“ uvedl. Doplnil, že takové opatření musí být přijato formou zákona.

Banky dnes reagovaly tak, že několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Zatím přijaly desítky tisíc žádostí. Největší podíl mají hypotéky a spotřebitelské úvěry. „Ta informace je pro nás nová. Nezbývá než doufat, že ten návrh domýšlí nejen krátkodobé, ale i dlouhodobé a také právní účinky tohoto kroku napříč celým finančním sektorem,“ řekla dnes ČTK mluvčí České bankovní asociace Monika Petrásková.


Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je moratorium na splácení úvěrů jedno z nejlepších opatření, které může vláda pro domácnosti i podniky v tuto chvíli zavést. „Pokud by na to finanční instituce nepřistoupily, tak by výrazně zvýšily pravděpodobnost toho, že jim začnou rychle narůstat klasifikované úvěry a zhoršovat úvěrové portfolio s následným negativním dopadem do hospodaření. Takže z tohoto pohledu finanční instituce vlastně nemají ani moc na výběr,“ uvedl.

Expert na bankovnictví a partner v poradenské společnosti PwC ČR Petr Kříž upozornil, že po právní stránce jde u moratoria na splácení úvěrů o bezprecedentní zásah do soukromoprávních vztahů. „Výhodou moratoria je, že samo o sobě nemění ekonomickou hodnotu úvěru, a proto je takové opatření za dnešní situace přijatelné,“ uvedl.

Schillerová také dále chystá novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která by měla řešit i situaci po konci půlročního moratoria. V novele uvažuje o snížení pokut za případné nesplácení úvěrů.

Zároveň dnes ministryně uvedla, že ministerstvo financí ve výhledu počítá s restrikcemi v ekonomice do konce druhého čtvrtletí. „Pokud by to bylo déle, tak by to znamenalo další novelu zákona o rozpočtu, kde bych musela kalkulovat s dalším výhledem ekonomiky,“ uvedla ministryně. Sněmovna tento týden schválila navýšení schodku rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun. Zároveň ministerstvo nově letos očekává zatím pokles ekonomiky o 5,1 procenta.

Schillerová chce odklad splácení hypoték i zrušení daně z nabytí nemovitostí. Opozice souhlasí
4 (80%) 2 hlasování
Diskuze