Půjdeme se dohodnout, ne vydírat, říká Vít Rakušan - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Půjdeme se dohodnout, ne vydírat, říká Vít Rakušan

,
Půjdeme se dohodnout, ne vydírat, říká Vít Rakušan
Zdroj: Tomáš Svoboda

S Piráty chce spolupracovat 70 procent našich členů, říká předseda STAN Vít Rakušan.

Po podpisu memoranda o spolupráci tří středopravicových stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL získává reálné obrysy i druhá liberálnější formace složená z Pirátů a Starostů. Poměr obou stran v této předvolební koalici by mohl být tři ku jedné, tedy poměr, který odpovídá současným volebním modelům.

Kandidátem na premiéra bude předseda Pirátů Ivan Bartoš. Šéf hnutí STAN Vít Rakušan navíc předpokládá, že tato předvolební koalice bude lovit i v levicových vodách mezi bývalými voliči sociální demokracie, či dokonce hnutí ANO.

„Získat bývalé voliče ČSSD, kteří jsou v současné době bezprizorní a zároveň nikdy nezpochybňovali demokratickou bázi, nepřikláněli se k extrémním řešením, je vlastně podmínkou úspěchu naší koalice,“ říká v rozhovoru pro týdeník Euro někdejší kolínský starosta Rakušan.

Jak daleko jsou jednání o předvolební koalici s Piráty?

Já tomu říkám minuta nula pomyslného sportovního zápasu. My jako celostátní výbor STAN jsme si odhlasovali usnesení o zahájení jednání o exkluzivní spolupráci s Piráty. Teď se čeká na Piráty. Absolvoval jsem jeden stream s pirátským členstvem.

Jaké byly reakce pirátských členů?

Byl tam velký počet dotazů, které se týkaly programových záležitostí, rozhodovacích mechanismů ve STAN. Ptali se i na naše představy o tom, kdo by měl být případně lídrem v dané koalici.

Tím by měl být kdo?

Logicky vycházíme ze síly jednotlivých subjektů, byl by to zástupce pirátské strany, tedy Ivan Bartoš.

Jednali jste už o poměru sil v té nové koalici?

Je to součást pirátské analýzy, což je jejich prvotní návrh. Jejich představa je tři ku jedné. To jsou ale věci, o kterých by se začalo jednat, až tu spolupráci Piráti schválí.

Poměr tři ku jedné je pro vás přijatelný?

Je opravdu velmi předčasné o tom mluvit. Teď Piráti o té spolupráci hlasují a já se zdráhám jakýchkoliv komentářů, abych žádným způsobem neovlivňoval pirátské hlasování a nedával jejich členům tento pocit. Piráti jsou stranou, kde se rozhoduje opravdu odspodu, na velmi široké platformě. Takže jakýkoli tlak či vzkazy by byly teď kontraproduktivní. Za sebe říkám, že my jako STAN se půjdeme dohodnout, ne vydírat.

Jak se na tu možnou spolupráci dívají vaše regionální organizace?

Prošli jsme velmi důslednými krajskými debatami. V současné době je podpora, abychom se pokusili o spolupráci s Piráty, někde kolem 70 procent. To považuji za silný mandát. Samozřejmě je tam nějaké jádro, které je ostře proti, a potom jsou lidé, kteří trochu vyčkávají, jaké podmínky budou domluveny.

Je loajalita vašich regionálních organizací taková, že se těch 30 procent lidí, kteří nejsou vaší spolupráci s Piráty naklonění, od vás neodtrhne?

Neodtrhne. Vnitřní kultura STAN se v posledních letech výrazně kultivovala. I tím, že jsme v Poslanecké sněmovně, máme celostátní program, etický kodex, jasné ukotvení. Ti lidé už nejsou tolik zakotveni ve svých krajích a vesnicích, ale vnímají, že jsme celostátní hnutí a síla, která má perspektivu. To je největší změna, kterou vnímám mezi lety 2012, kdy jsem do STAN přišel, a rokem 2020.

V minulosti jste například přijali sponzorské dary od Iva Valenty či Petra Redla, tedy podnikatelů v hazardním byznysu. Přijali byste od nich dar znovu?

Ne. Od té doby, kdy já jsem předsedou, jsem prosadil nová etická pravidla, od koho peníze vzít a nevzít. Ivo Valenta nám sponzorský dar nabízel a my jsme ho odmítli. V komunální politice jsem byl bojovníkem proti hazardu. V Kolíně, kde jsem starostoval, je nulová tolerance vůči hazardu, byť na mě byly velké tlaky hazardní lobby. Od lidí, jako je Ivo Valenta, za kterými stojí hazardní průmysl, bychom peníze brát neměli.

Vít Rakušan (42)
• Vystudoval historii a germanistiku na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a školský management na Univerzitě Karlově v Praze.

• Od roku 2000 soukromě podnikal v oblasti výuky cizích jazyků a tlumočení. V roce 2001 začal působit jako pedagog na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře, kde vyučoval němčinu, dějepis a politologii.

• Do politiky vstoupil, když byl v komunálních volbách v roce 2010 zvolen jako nestraník za subjekt Změna pro Kolín zastupitelem města Kolína. Následně se stal v listopadu 2010 starostou města.

• Po krajských volbách v listopadu 2016 byl zvolen náměstkem středočeské hejtmanky pro oblast bezpečnosti a cestovního ruchu. Po rozpadu koalice byl ale v říjnu 2017 z funkce odvolán.

• Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 byl lídrem hnutí STAN ve Středočeském kraji a byl zvolen poslancem.

• V dubnu 2019 byl zvolen předsedou hnutí STAN a rezignoval na post kolínského starosty.

• Jeho otcem je bývalý senátor za ČSSD Jan Rakušan.

Jste si vědom toho, že se budete muset nějak vymezit vůči případnému konzervativnímu bloku ODS, TOP 09, KDU-ČSL?

Já sám sebe považuji za liberála a označoval jsem se tak vždycky. Mnohem dříve, než jsme začali uvažovat o nějaké spolupráci s Piráty. Patřím k tomu proudu ve STAN, který vychází z městského liberálního prostředí. Samozřejmě tam máme i konzervativnější skupiny, které se rekrutují z venkovských oblastí.

Co se týče toho vymezování, malinko mě překvapuje, že jsem zaregistroval vymezování se silných osobností z té druhé koalice vůči nám v této fázi. Můj postoj je úplně jiný. Budeme silným sympatickým druhým blokem demokratických stran, které já považuji za přirozeného koaličního partnera toho prvního bloku. Vymezování může být programové, což určitě bude, protože ty rozdíly se tam najdou.

Vymezování může být konzervativní versus liberální. Ale vymezení by rozhodně nemělo být osobní. Já se toho budu držet. A byl bych rád, kdyby se politici ODS, TOP 09 i KDU-ČSL také vyvarovali nějakých osobních útoků.

Říkáte, že jste liberál. Jste připraven na to, že vaše formace s Piráty by mohla oslovovat i levicové voliče? 

My se definujeme jako středové hnutí. Piráti sami sebe definují jako středovou stranu. Získat bývalé voliče ČSSD, kteří jsou v současné době bezprizorní a jsou to zároveň takoví voliči, kteří nikdy nezpochybňovali demokratickou bázi, kteří se nepřikláněli k extrémním řešením, to je vlastně podmínkou úspěchu naší koalice. Pokud se budeme prát mezi jedním a druhým blokem o své dosavadní voliče, tak to prostě není dost. My si logicky musíme sáhnout i jinam.

Nepředpokládám, že by se nám to povedlo u voličů komunistů, SPD, Trikolóry a jiných extremistů. Logicky se nabízejí voliči ČSSD a možná i někteří voliči hnutí ANO, kteří budou zklamáni z toho, jakým způsobem vláda selhala v této krizové době.

Jak chcete přesvědčit voliče hnutí ANO, které za jeho vládní působení dlouhodobě kritizujete, že by měli dát hlas vám?

Uvěřili před lety falešnému mesiášovi, kterým Andrej Babiš byl. Sliboval, že bude lépe, že stát zjednoduší, ale neudělal z toho nic. Sliboval, že bude blízce komunikovat s lidmi, ale místo toho centralizoval svou moc na maximální možnou míru. Uvěřili člověku, který malým a středně velkým nepomáhal, ale pokračoval v podpoře těm největším. Člověku, který sliboval odborníky, jež ale nakonec nějak zapomněli přijít. Ty jeho vize se prostě neuskutečnily.

Asi nebudete jediní, kdo se bude snažit přetáhnout voliče ANO. Vzniká tu například nové hnutí předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře, který chce na Babišovy voliče také cílit. Počítáte s takovou konkurencí?

Já vás možná překvapím. Nebudu se ostře vyjadřovat vůči Mikuláši Minářovi. Je to člověk, který dokázal vyhecovat lidi z letargie v době, která pro tento národ nebyla jednoduchá. Dokázal lidem dát naději. Je to člověk, který má politický talent a do politiky patří. Jsem rád, že dospěl k rozhodnutí, že politika je tím směrem, jímž by se měl vydat.

Nejsem ale úplně přesvědčen o tom, že teď je na místě přicházet s novým politickým projektem. Já bych byl velmi rád, kdyby Mikuláš Minář v určitém čase pochopil, že je lepší podpořit stávající projekty, než tříštit politickou scénu.