Pryč z EU? Rakouský populista Hofer chystá referendum o öxitu - Euro.cz

Přihlášení

Pryč z EU? Rakouský populista Hofer chystá referendum o öxitu

,
Pryč z EU? Rakouský populista Hofer chystá referendum o öxitu
Zdroj: čtk

Možný budoucí rakouský prezident Norbert Hofer bude tlačit na uspořádání referenda o setrvání země v EU, pokud se Unie po brexitu začne více centralizovat nebo podnikne kroky k přijetí Turecka. Kandidát národně konzervativní Svobodné strany Rakouska (FPÖ) v rozhovoru pro BBC prozradil, že přestože si přínosy členství v osmadvacítce uvědomuje, přál by své zemi „lepší Evropskou unii.“

Šance politika, jenž se těší podpoře nejen čelních představitelů evropské krajní pravice (např. Marine Le Penové, Geerta Wilderse či Frauke Petryové), nýbrž i Miloše Zemana a jeho předchůdce Václava Klause, jsou zcela otevřené. V opakovaném druhém kole prezidentských voleb, které se uskuteční 4. prosince, mu experti přisuzují podobné šance jako nezávislému kandidátovi Alexanderu Van der Bellenovi.

Někdejší lídr rakouské Strany zelených sice v květnovém druhém kole hlasování zvítězil, avšak rozdíl mezi ním a Hoferem činil jen něco málo přes 30 tisíc hlasů. Kvůli nesrovnalostem ve sčítání korespondenčních hlasů ve většině okrsků navíc Hofer proti výsledku voleb podal protest k Ústavnímu soudu. Ten mu vyhověl, výsledky druhého kola zrušil a nové hlasování přesunul na prosincový termín.

Hlavně ne Turci a centralizace

V případě vítězství by se Hofer, původním povoláním letecký technik, stal první krajně pravicovou hlavou státu v EU. Přestože funkce prezidenta je v rakouské parlamentní demokracii spíše ceremoniální, o prostého pokladače věnců rozhodně nejde. Ústava stále zaručuje vítězi lidového hlasování některé významné pravomoci, jako je například rozpuštění Národní rady, obdoby české Poslanecké sněmovny, a vyvolání předčasných voleb, připomíná BBC.

Jak vpravo Hofer skutečně je?
Hofer je členem pangermánského nacionálního bratrstva Marko-Germania.
Je velkým zastáncem držení zbraní, jež považuje za „přirozený důsledek imigrace“. Sám u sebe běžně nosí pistoli Glock ráže 9 mm a chlubí se fotkami své rodiny ze střelnic.
Někteří z jeho nejbližších spolupracovníků se angažují v extremistickém prostředí. Mezi nimi i lídr FPÖ Heinz-Christian Strache.
Samotná FPÖ byla založena v roce 1955 někdejším generálem SS.
Chrpa, kterou členové FPÖ nosí na klopě svých obleků, byla používána germánskými nacionalisty v 19. století a rovněž jako tajný symbol nacistů.
Jednou z Hoferových priorit je znovuotevření diskuze o sebeurčení Jižního Tyrolska, anektovaného Itálií po 1. světové válce.

I přes prohlášení o možném referendu Hofer odmítá tvrzení, že hlas pro něj je zároveň hlasem pro öxit, jak se po vzoru brexitu mluví o případném vystoupení Rakouska z Unie. Připouští však, že tento postoj by mohl za určitých okolností rychle přehodnotit. Stalo by se tak buď v případě jakékoliv budoucího rozhodnutí směřujícího ke vstupu Turecka do EU, či v reakci na počínání unijních lídrů v souvislosti s vystoupením Velké Británie.

„Pokud odpověď Evropské Unie na brexit povede k další centralizaci moci a oslabení národních parlamentů; pokud Unie bude stále více vládnout jako jeden stát,“ upřesnil Hofer, za jaké situace hodlá využít veškeré prostředky k tomu, aby se referendum o setrvání Rakouska v bruselských strukturách konalo. „V takovém případě by totiž došlo k ústavním změnám,“ zdůvodnil svůj možný budoucí krok.

Souboj o prezidentský post

Norbert Hofer Alexander Van der Bellen
věk 45 72
profese letecký technik profesor ekonomie
politická příslušnost Svobodní (FPÖ) Zelení, dříve sociální demokracie (SPÖ)
o Donaldu Trumpovi: „Nejsem jeho fanouškem, věřím však ve výrazné zlepšení vztahů s Ruskem.“ „Styl jeho kampaně a sexistické útoky jsou nepřijatelné. Jeho vyjádření vyvolávají mnoho obav. Dejme mu však čas.“
o migrační krizi: „Byla to (otevření německých hranic uprchlíkům) obrovská chyba, za níž zaplatí EU, Rakousko i daňoví poplatníci.“ „Přál bych si liberální a kosmopolitní Rakousko“

Dále čtete:

Le Penová: Trump, Hofer a Visegrád jsou spojenci

Německým prezidentem bude nejspíš Steinmeier, získal podporu i od CDU

DPA: Trumpovi se podobá Babiš. Populisté se v Evropě svezou na vlně


Diskuze