První kontakt s NATO od anexe Krymu. Rusové volali generálu Pavlovi - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

První kontakt s NATO od anexe Krymu. Rusové volali generálu Pavlovi

, čtk,
První kontakt s NATO od anexe Krymu. Rusové volali generálu Pavlovi
Zdroj: ČTK

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov dnes jednal s předsedou vojenského výboru Severoatlantické aliance Petrem Pavlem. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany. Telefonický rozhovor byl prvním kontaktem ruského velení se zástupcem NATO po zmrazení vojenských styků v dubnu roku 2014, které bylo důsledkem ruské okupace ukrajinského Krymu.

Podle ruského ministerstva se rozhovor uskutečnil z iniciativy NATO. Jeho předmětem byly možnosti obnovení vojenských vztahů mezi ruskou armádou a aliancí, odvrácení incidentů a účast zástupců NATO v mezinárodních akcích pořádaných Moskvou.

Gerasimov podle ruského ministerstva obrany „upozornil na znepokojení (Ruska) vyvolané podstatným zesílením vojenské aktivity Severoatlantické aliance v blízkosti ruských hranic a rovněž rozmístěním předsunutých systémů alianční sil“. Informoval Pavla o vojenském cvičení, které hodlá Rusko zorganizovat v letošním roce. Český generál a Gerasimov se podle komuniké ministerstva dohodli, že budou v kontaktech pokračovat.

Pavel dnes v gruzínské metropoli Tbilisi zahájil zasedání vojenského výboru NATO, jemuž od roku 2015 předsedá. Při této příležitosti podle gruzínských médií slíbil armádnímu velení, že aliance pomůže při budování efektivních gruzínských ozbrojených sil.

Gruzie se na aliančních programech podílí od konce 90. let. V roce 2002 tehdejší prezident Eduard Ševardnadze na summitu NATO v Praze oficiálně oznámil zájem své země o členství v alianci.

Čtěte dále:

Za účinnější propagandu. Rusko zřídilo nové armádní jednotky

Rusko provokuje. Vyslalo bombardéry nad západní Evropu

Generál Pavel: Rusko není rivalem pro NATO, válku nechystá

Trump má výjimečně pravdu: NATO nedokáže ochránit Pobaltí


Ohodnoťte tento článek
Diskuze