První kolo prezidentských voleb v Polsku vyhrál Duda, ukazují předběžné výsledky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

První kolo prezidentských voleb v Polsku vyhrál Duda, ukazují předběžné výsledky

čtk,
První kolo prezidentských voleb v Polsku vyhrál Duda, ukazují předběžné výsledky
Zdroj: čtk

V prvním kole prezidentských voleb v Polsku s největší pravděpodobností zvítězil současný prezident Andrzej Duda, důležitý spojenec vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Podle výsledků, které dnes po sečtení asi 87 procent hlasů zveřejnila ústřední volební komise, ho podpořilo 45,24 procenta voličů. Nezískal nadpoloviční počet hlasů, a tak se za dva týdny ve druhém kole utká s druhým nejúspěšnějším kandidátem, varšavským primátorem Rafalem Trzaskowským z opoziční Občanské platformy.

Trzaskowski v neděli získal 28,92 procenta hlasů, třetí skončil nezávislý publicista a televizní moderátor Szymon Holownia se 13,69 procenta hlasů.

Pro konzervativce z PiS je udržení Dudy na postu prezidenta klíčové pro to, aby dále mohli prosazovat svůj volební program. V dnešním rozhovoru pro Polský rozhlas dal Duda najevo, že bude hájit konzervativní hodnoty, tvrdí například, že Poláci si nepřejí, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti.

Ve druhém kole se podle všeho bude snažit na svou stranu získat voliče Krzysztofa Bosaka, kandidáta krajně pravicového uskupení Konfederace (Konfederacja). Bosaka v neděli podpořilo 6,79 procenta voličů.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze