Průměrná mzda stoupla nad 27 tisíc. Podle odborníků přijde zdražování - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Průměrná mzda stoupla nad 27 tisíc. Podle odborníků přijde zdražování

, čtk,
Průměrná mzda stoupla nad 27 tisíc. Podle odborníků přijde zdražování
Zdroj: Michael Tomeš, Mladá fronta

Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 4,5 procenta na 27 220 korun. Po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta. Růst mezd podpoří spotřebu a tržby obchodníků a zřejmě i zvyšování cen, uvedli analytici. Podle nich nynější nárůst mezd není dlouhodobě udržitelný, protože je větší než růst produktivity práce.

Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián mezd, tedy prostřední hodnota, činil ve sledovaném období 23 527 korun a proti loňskému třetímu čtvrtletí byl vyšší 5,1 procenta. U mužů dosáhl 25 720 korun, u žen byl o 4759 korun nižší. Medián představuje číslo, kdy polovina hodnot mezd je vyšší než tento údaj, a druhá polovina zase nižší.

„Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 11 365 a 43 349 korunami,“ uvedli statistici. Tento údaj podle Štěpána Křečka z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické ukazuje, že Česká republika je v odměňování za práci relativně rovnostářská země.

Tržby obchodníků mohou být letos rekordní, naznačují podle analytiků čísla o mzdách. „Z důvodu svižného růstu reálných mezd lze čekat spotřebitelské žně v adventní nákupní sezoně a také v prvních týdnech po Vánocích, kdy Češi budou masivně využívat slevových akcí,“ uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Očekávaný nárůst cen by mohl Českou národní banku přimět k tomu, aby režim intervencí proti posilování koruny neprodlužovala za polovinu příštího roku. Podle dosavadních výsledků lze předpovědět, že reálný růst mezd bude letos nejvyšší od roku 2007, uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „V příštím roce by pak měla dynamika mezd dále mírně zrychlit, nicméně vzhledem k postupnému zvýšení průměrné inflace bude růst reálných mezd v příštím roce pomalejší,“ doplnil hlavní ekonom ING Jakub Seidler.


Růst mezd není reálně vůbec takový, jak se zdá. Čtěte:

Inflace si mocně ukousla z růstu reálných mezd v Česku

Spočítejte si čistou mzdu na webu Finance.cz


Z informací Českého statistického úřadu vyplývá, že výdělky v podnikatelské i nepodnikatelské sféře rostly zhruba stejně. V podnikatelské stoupla průměrná mzda o 4,5 procenta a po odečtení inflace o čtyři procenta, zatímco mimo podnikání nominální nárůst činil 4,6 procenta a reálný 4,1 procenta.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že současné tempo růstu mezd je sice příznivé pro finanční situaci domácností a podporuje růst spotřebitelské poptávky, nicméně není dlouhodobě udržitelné. „Mzdové náklady na zaměstnance se meziročně zvýšily o 4,3 procenta, zatímco produktivita práce jen o 1,4 procenta. Jednotkové mzdové náklady tak stouply o 2,8 procenta. Rychleji tento ukazatel rostl naposledy na začátku roku 2008,“ uvedl. Další tlak na rychlejší růst mezd tak podle něj jen ohrozí konkurenceschopnost českých firem.

Na růst mezd podle ČSÚ v mnoha oblastech tlačil nedostatek pracovníků, o které zaměstnavatelé mezi sebou soutěžili. Poptávka po zaměstnancích stoupla hlavně ve zpracovatelském průmyslu a ve službách, uvedli statistici. Nejvyšší, sedmiprocentní nárůst nominální mzdy zaznamenali v ubytování, stravování a pohostinství, kde ale průměrná mzda zůstala nejnižší. Jediný pokles průměrných výdělků, o 0,4 procenta, byl v těžbě a dobývání.

Za třetí čtvrtletí v Česku přibylo také zaměstnanců o 1,6 procenta na víc než 3,9 milionu. Růst počtu zaměstnanců i průměrné mzdy se projevil po celém území státu. V porovnání krajů nejméně, o 3,2 procenta, stouply mzdy v Moravskoslezském kraji, na který dopadla situace spojená s útlumem těžby uhlí. Naopak nejvíce se zvýšily v Ústeckém kraji o 5,4 procenta a Královéhradeckém kraji o 5,3 procenta. Nadprůměrné zvýšení o 4,9 procenta zaznamenaly mzdy v Karlovarském kraji, jejich výše je ale nadále mezi regiony nejnižší. Naopak nejvyšší průměrné výdělky mají lidé v Praze.

Vývoj průměrné hrubé mzdy v Česku od roku 2006 (Kč)
2006 2007 2008 2009 2010
19 546 20 957 22 592 23 344 23 864
2011 2012 2013 2014 2015 2016 (3. čtvrtletí)
24 455 25 067 25 035 25 768 26 467 27 220

Zdroj: ČSÚ

Čtěte dále:

Česká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí nejpomaleji za 2,5 roku

Nezaměstnanost klesla na pět procent, lidí bez práce je nejméně za osm let


Ohodnoťte tento článek
Diskuze