Protiraketový štít v provozu. Jižní Korea je chráněna americkým deštníkem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Protiraketový štít v provozu. Jižní Korea je chráněna americkým deštníkem

, čtk,
Protiraketový štít v provozu. Jižní Korea je chráněna americkým deštníkem
Zdroj: Profimedia.cz

Spojené státy oznámily, že uvedly do provozu systém protiraketové obrany THAAD, který nedávno umístily v Jižní Koreji kvůli pokračujícímu zbrojnímu programu Severní Koreje. Podle západních agentur odvolávajících se na nejmenované představitele USA systém dosáhl své provozní kapacity.

Umístění systému bylo z logistického hlediska bleskové – první části protiraketového štítu dorazily na místo svého určení na základně na jihovýchodě Jižní Koreje teprve před týdnem.

Prezident USA Donald Trump mezitím v rozhovoru s agenturou Bloomberg řekl, že by za příhodných podmínek byl ochoten se sejít přímo se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. „Považoval bych za vhodné se s ním setkat, určitě bych to udělal, byl bych poctěn,“ řekl Trump. „Za příhodných okolností bych se s ním setkal,“ dodal prezident.

Bílý dům později Trumpova slova doplnil o prohlášení, že vhodné podmínky pro takový summit ale zatím nejsou, protože by KLDR například musela zcela upustit od své aktivity v jaderném a raketovém zbrojení, včetně zkoušek daných zbraní.


Přečtěte si, jak by mohla vypadat válka s KLDR:

Válka s Kimovou Koreou? Bude ošklivá a snad krátká

Propagandistické vyobrazení Kim Ir-Sena. Jeho vnuk nyní hrozí jaderný útokem.


Američtí vládní činitelé v čele s Trumpem dali opakovaně najevo, že USA jsou odhodlané přimět KLDR k ukončení jaderného a raketového programu všemi prostředky, v krajním případě i vojenskými.

Pentagon vyslal do oblasti americkou letadlovou loď USS Carl Vinson jako ukázku síly amerického námořnictva. Pchjongjang ale v testování zbraní pokračuje, naposledy v sobotu vyzkoušel raketu.

V neděli Trump řekl v rozhovoru s televizní stanicí CBS, že neví, jestli je Kim Čong-un příčetný. Očividně je to prý ale „lišák“, když se navzdory svému mládí dokázal udržet u moci.

Dále si přečtěte:

Kim a jeho parta. Je Kim Čong-un nepříčetný?

Demonstrace jaderné síly: USA testovaly mezikontinentální střelu

Japonci kupují jaderné kryty jako šílení. Poptávka stoupla až desetinásobně

Čína má být aktivnější při jednání s KLDR, shodli se Pence s Abem


Ohodnoťte tento článek
Diskuze