Proticovidové veřejné osvětlení. Vláda chce Národním plánem obnovy dohnat resty - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Proticovidové veřejné osvětlení. Vláda chce Národním plánem obnovy dohnat resty

,
Proticovidové veřejné osvětlení. Vláda chce Národním plánem obnovy dohnat resty
Zdroj: Shutterstock

Materiál hrdě nazvaný Národní plán obnovy připomíná shluk nesourodých opatření, jimiž chce vláda dohnat dlouhodobé resty.

Ještě před pár měsíci se premiér Andrej Babiš tvářil, že evropský fond obnovy, z něhož by jednotlivé členské země Unie mohly platit rozvojové projekty na odstranění škod po covidové pandemii, Česko vlastně vůbec nepotřebuje. Byli jsme tehdy v premiérových očích „best in covid“, vedeni skvělým „krizovým manažerem“, který mistroval všechny ostatní a odmítal, aby ČR platila na země, které „to nezvládly“, jako jsou Itálie nebo Španělsko, a které si skrze plán obnovy chtějí vyřešit i ekonomické problémy, jež měly dávno před covidem-19.

Dnes je všechno jinak, situace se obrátila, jako by virus měl smysl pro politickou ironii. Česko na podzim zažívá jeden z nejrychlejších útoků pandemie na světě, vykazuje dlouhodobě velké nárůsty nakažených, hospitalizovaných i mrtvých, ekonomika je opět přidušena, státní rozpočet se dostává do rozvalu.

Peníze z Unie se najednou docela hodí. Jenže místo toho, aby unijními penězi podpořil rozvoj české ekonomiky v sedmi preferovaných oblastech, na nichž se šéfové vlád zemí EU dohodli, zdá se, že jimi premiér, jak sám dříve správně a odvážně kritizoval jiné, chce spíše řešit problémy, jež v českém hospodářství byly dávno před covidem-19.

Výslovně a záměrně se tu mluví o premiérovi a nikoli o vládě. Národní plán obnovy (NPO), shrnující českou představu o čerpání peněz z unijního fondu obnovy, totiž neprošel jednáním kabinetu, protože i pro ministry byl příliš chaotický a nedodělaný. Přesto ho Andrej Babiš vzal a za asistence kamer ho předal šéfce Evropské komise…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?