Proškrtané duše. Místo tisíců stát propustil jen stovky úředníků - Euro.cz

Přihlášení

Proškrtané duše. Místo tisíců stát propustil jen stovky úředníků

,
Proškrtané duše. Místo tisíců stát propustil jen stovky úředníků
Zdroj: Profimedia.cz

Stát na propuštěných úřednících ušetřil jen něco přes 200 milionů korun. Přesněji to ministerstva neumějí vyčíslit.

Ministryně financí Alena Schillerová se minulý rok chlubila, že propustí tisíce (hlavně ministerských) úředníků a ušetří tím státnímu rozpočtu přes miliardu korun. Týdeník Euro se proto rozhodl zmapovat, kolik jich z jednotlivých resortů opravdu odešlo. A výsledek je tristní. Z původně ohlašovaných šesti tisíc úředníků se ještě během loňského roku staly tři tisíce, reálně nakonec jen pár stovek. Většinou se rušila pouze místa dosud neobsazená, na která sice ministerstva dostávají peníze, ale nikdo na nich nepracuje. Tedy takzvané černé duše.

Pomalé tempo

Když týdeník Euro rozeslal na všech čtrnáct ministerských úřadů jednoduché dotazy, kolik činí úspora v rozpočtu po redukci míst, kolik úředníků vyplatí na odbytném a odstupném a kolik vlastně na ministerstvu pracuje lidí, měly s tím resorty velký problém. Odpovědi chodily (až na výjimky) s velkým zpožděním a teprve po urgencích. Ministerstvo zdravotnictví nereagovalo na dotazy vůbec a ministerstvo dopravy po čtyřech dnech odpovědělo, že není schopno nic dodat. Resorty jsou přitom financovány z daní a mají povinnost informovat občany, jak s veřejnými penězi nakládají.

\"\"

Podle údajů, které týdeník Euro shromáždil, uspořila ministerstva zhruba 230 milionů korun, zejména na zrušení neobsazených míst a na platech. Na odbytném a odstupném propuštěným úředníkům zaplatila dosud přes 20 milionů korun. Odcházející úředníci spadající pod služební zákon totiž pobírají půl roku 80 procent platu a čekají, zda jim zaměstnavatel nenabídne jiné uplatnění. Pokud ne,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?