Pronájem starších albatrosů? Obrana stále tápe nad nabídkami - Euro.cz

Přihlášení

Pronájem starších albatrosů? Obrana stále tápe nad nabídkami

,
Pronájem starších albatrosů? Obrana stále tápe nad nabídkami
Zdroj: Flick/Jan Kouba, Ministerstvo obrany ČR

Ani pět měsíců po vypsání tendru není jasné, od koho si státní podnik LOM Praha za 120 milionů pronajme olétané bitevníky L-39 Albatros.

Zahájení zakázky 29. května, doručení nabídek 10. září. To je harmonogram obchodu, v jehož rámci si chce LOM Praha, státní podnik ministerstva obrany, pořídit starší letadla po trénink pilotů ve svém pardubickém Centru leteckého výcviku.

Ač podnik na zakázku velmi spěchá a pronajaté albatrosy chce mít přistavené už 30 dnů po podpisu kontraktu, vyhodnocování tendru stále probíhá. „Účastníci veřejné zakázky byli vyzváni k doplnění údajů dle paragrafu 46 zákona o zadávání veřejných zakázek,“ přibližuje Sandra Pechová, mluvčí státního podniku.

Tento paragraf doslova uvádí: „Zadavatel může pro účely zajištění řádného průběhu zadávacího řízení požadovat, aby účastník zadávacího řízení v přiměřené lhůtě objasnil předložené údaje, doklady, vzorky nebo modely nebo doplnil další nebo chybějící údaje, doklady, vzorky nebo modely.“ Jde tedy o to, že LOM Praha není s obdrženými nabídkami spokojen a nedokázal je porovnat.

Ať je důvod jakýkoliv – tedy jestli je vina na straně firem, či ve špatně vypsané zadávací dokumentace -, v zakázce dochází k dalšímu zpoždění. Jak už týdeník Euro informoval dříve, kvůli dodatečným dotazům zájemců musel LOM Praha několikrát prodloužit termín pro podání nabídek. Původně je chtěl mít už 8. července, nakonec to vyšlo až na 10. září.

Pronájem dvou až čtyř starších podzvukových strojů L-39 Albatros za 120 milionů korun je pro LOM Praha nouzovým řešením. K plnohodnotnému zajištění výcviku a náhradě svých dnes používaných letounů L-39C by si rád pořídil nová letadla L-39NG. Obchod se však na ministerstvu obrany zasekl.