Prodlouží se nouzový stav? KSČM o svém postoji rozhodne až ve chvíli, kdy bude znát důvody žádosti - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Prodlouží se nouzový stav? KSČM o svém postoji rozhodne až ve chvíli, kdy bude znát důvody žádosti

ČTK,
Prodlouží se nouzový stav? KSČM o svém postoji rozhodne až ve chvíli, kdy bude znát důvody žádosti
Zdroj: čtk

Komunisté rozhodnou o podpoře žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu až poté, co jim členové kabinetu ve Sněmovně vysvětlí důvody. ČTK to dnes řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD, jehož vznik a řadu kroků komunisté podpořili, zatím ve Sněmovně vyjednanou podporu pro prodloužení nouzového stavu nemá. Nouzový stav upravuje fungování státu v době koronavirové epidemie, vláda žádá o jeho prodloužení do 25. května.

Komunisté už dříve avizovali, že jsou připraveni vládu podpořit, ale tvrdí, že by tato forma omezení měla skončit v polovině května. Poslanci by o žádosti vlády měli rozhodovat v úterý. Neschválení by podle předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) znamenalo konec omezujících opatření.

Jste pro to, aby se nouzový stav prodloužil do 25. května?

Sněmovna už jednou žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu vyhověla, tehdy do 30. dubna. Premiér termín 25. května vysvětluje záměrem k tomuto datu zrušit některá omezení. Například by se v tento den mohly v omezené formě vrátit děti do škol.

Nouzový stav platí v Česku od 12. března. Původně měl skončit 11. dubna. Vláda minulý týden zvažovala žádost o další prodloužení, přičemž Babiš tvrdil, že si to členové kabinetu za hnutí ANO nepřejí. Ve čtvrtek Městský soud v Praze některá omezující nařízení zrušil kvůli tomu, že je kabinet nevyhlásil podle zákonných pravidel. Neudělal to podle krizového zákona, ale podle normy o zdraví. Vláda se poté v pátek rozhodla požádat dolní komoru o prodloužení nouzového stavu.