Příprava na klání o sněmovnu: Zelení si vyjednali první partnery - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Příprava na klání o sněmovnu: Zelení si vyjednali první partnery

, čtk,
Příprava na klání o sněmovnu: Zelení si vyjednali první partnery
Zdroj: čtk

Strana zelených bude v podzimních volbách do Sněmovny usilovat o hlasy voličů s hnutím Změna a členy zaniklého Hnutí Zelení. S dalšími partnery ještě jedná. Strana na sjezdu v Hradci Králové schválila dlouhodobý program, představila stínovou vládu a změnila své logo.

„Strana je velmi jednotná. Podařilo se ji spojit s odštěpenými hnutími,“ uvedl Stropnický. Hnutí Zelení se v minulosti od strany oddělilo a nyní zaniklo, aby obnovilo spolupráci se Stranou zelených. Hnutí Změna je úspěšné v Libereckém kraji.

„Navážeme na spolupráci, která se Stranou zelených dlouhodobě probíhá. Dvakrát jsme vyhráli komunální volby, uspěli jsme v krajských volbách a doufám, že uspějeme i do Poslanecké sněmovny,“ řekl bývalý liberecký primátor Jan Korytář z Hnutí Změna.

S kým zelení jednají, dnes Stropnický neřekl. O víkendu straníci nastínili hlavní vyjednávací půdorys pro případné partnery. Podle zelených je ohrožen liberální stát, protože hnutí ANO propojilo ekonomickou a politickou moc. Česká republika zároveň zaostává ve vzdělání a mzdami za okolním světem. Konkurenční doložka Česka skrze levnou práci by podle zelených měla přestat být vládní strategií.


Přečtěte si exkluzivní rozhovor týdeníku Euro s Matějem Stropnickým:

Matěj Stropnický: Budeme vzdorovat dál!

Matěj Stropnický


„Spojení musí mít logiku,“ řekl Stropnický. Podle něj může jít o strany napravo i nalevo od středu, ale na základních programových prioritách se partneři musejí shodnout.

Program strany se odvíjí podle principu ekologické daňové reformy. Velké firmy, které těží neobnovitelné zdroje, by měly mít vyšší daně. Naopak podporu by měly dostat formy podnikání, které přinášejí inovace a nezatěžují životní prostředí.

„Teprve tato restrukturalizace může přinést zvýšení mezd, což je hlavním problémem ČR v tuto chvíli,“ řekl Stropnický.

Dlouhodobý program strana aktualizovala naposledy v roce 2006, kdy uspěla ve sněmovních volbách. Další volební období již úspěšní nebyly. Volební průzkumy jim přisuzují dlouhodobě tříprocentní podporu voličů. Strana zelených existuje čtvrt století.


Přečtěte si, o čem dalším na sjezdu Zelení rozhodli:

Zrod stínové vlády i nové logo, sjezd Strany zelených úřadoval

Sjezd SZ


Ohodnoťte tento článek
Diskuze