Příprava na apokalypsu? Americké vojenské velení se kvůli koronaviru přesunulo pod zem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Příprava na apokalypsu? Americké vojenské velení se kvůli koronaviru přesunulo pod zem

,
Příprava na apokalypsu? Americké vojenské velení se kvůli koronaviru přesunulo pod zem
Zdroj: Profimedia

Velení amerického vzdušného systému NORAD, který monitoruje hrozby vůči Spojeným státům ze vzduchu a NORTHCOM, severního velitelství americké armády, které má na starosti koordinaci asistence armády civilním složkám státu během výjimečných situací, se kvůli koronaviru přesunulo do izolovaných vojenských základen.

Jedním z míst, ze kterých budou vysoce postavení vojenští velitelé působit, je i legendární komplex Cheyenne Mountain, systém podzemních bunkrů z éry Studené války vybudovaný uvnitř stejnojmenné hory poblíž města Colorado Springs.

Důvodem přesunu je postupující nákaza nového typu koronaviru napříč Spojenými státy. USA v současnosti evidují nejvíce případů nákazy nemocí covid-19 a představují epicentrum světové pandemie nového typu koronaviru, který koncem loňského roku poprvé propukl v čínském Wuchanu. Samotná americká armáda již ve svých řadách registruje tisícovku nakažených a na informování o dalších počtech uvalila moratorium.


Komentář: Nejdřív rozšíříme virus a pak vám rádi prodáme ochranu. Vaše Čínská lidová republika


Vrchní velitelé složek NORAD a NORTHCOM jsou v Cheyenne Mountain připraveni na to být od zbytku světa izolováni po celé měsíce. Z bezpečí hory mohou monitorovat vzdušný prostor nad Spojenými státy a reagovat na případnou nepřátelskou agresi, ať už v podobě jaderného útoku či nepřátelských letadel. Bez rizika vlastního nakažení mohou zároveň koordinovat akce vojáků v asistenci civilním složkám ve snaze zamezit šíření nebezpečné nákazy. Pokud by mezi týmem v Cheyenne Mountain přece jenom nákaza covid-19 propukla, má armádní velení v záloze ještě třetí tým pracující na zatím utajované lokalitě.

Informaci o přemístění vysoce postavených vojenských velitelů pod zem během živě přenášené relace přes aplikaci Facebook Live prozradil Terrence O’Shaughnessy, velitel severního velitelství americké armády a rovněž šéf systému NORAD.


„Abychom zajistili, že jsme schopni bránit svou vlast navzdory této pandemii, rozdělili jsme naše velení a monitorovací týmy na několik skupin. Část našich monitorovacích týmů začala pracovat ze základny amerických leteckých sil v Cheyenne Mountain,“ uvedl. „Naši oddaní specialisté z NORAD a z velitelství NORTHCOM opustili své domovy, rozloučili se s rodinami a v současnosti jsou zcela izolováni od zbytku světa,“ doplnil.

Situace pode O’Shaughnessyho není „zcela určitě optimální“. Je prý ale „zcela nezbytná a odpovídající současné situaci“. „Tohle je maratónský běh, není to sprint,“ sdělil O’Shaughnessy během přenosu.

V bunkrech izolovaní vojáci pravděpodobně nějakou dobu pobudou. Odhaduje se, že nákaza novým typem koronaviru bude pravděpodobně mezi lidmi kolovat celé měsíce či dokonce roky, uvedl britský Daily Mail, který o přesunu vojáků pod zem informoval. Podobnou zprávu vydala i lokální televize stanice CBS z Denveru s odvoláním na původní informaci televize CNN.

Podle Daily Mail je vojenský komplex Cheyenne Mountain pravděpodobně nejbezpečnějším místem na planetě. Základna byla dokončena 8. února 1966 a dlouhodobě slouží jako druhé hlavní velitelství systému NORAD po Petersonově letecké základně v El Pasu. Vstup do systému bunkrů chrání 23tun vážící ocelová vrata. Uzavřít je trvá automatizované hydraulice 45 vteřin. V případě, že zařízení selže, je můžou vlastními silami zavřít dva lidé. Soustava tunelů o celkem třech patrech a 15 navzájem propojených podzemních komplexů leží přibližně více než půl kilometru pod zemí a je údajně schopna ustát i přímý jaderný útok či zemětřesení.

Granit a ocel, kterými je hora, ve které bunkr leží, doslova napěchována, jsou rovněž schopné ochránit elektronická zařízení uvnitř bunkru před ničivými výboji elektromagnetické energie, které představují doprovodné jevy jaderných explozí a takřka okamžitě vyřazují z provozu jakoukoliv elektroniku.

Komplex byl opakovaně zpodobněn ve filmu a to například ve snímku Wargames z roku 1983 pohrávajícím si s tématem hypotetické jaderné války a také v populárním seriálu Hvězdná brána.

Zdroj: www.dailymail.com, www.denver.cbslocal.com, www.edition.cnn.com/

Příprava na apokalypsu? Americké vojenské velení se kvůli koronaviru přesunulo pod zem
5 (100%) 2 hlasování
Diskuze