Primátorem Kladna bude po čtyřleté odmlce Jiránek z ODS - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Primátorem Kladna bude po čtyřleté odmlce Jiránek z ODS

, čtk,
Primátorem Kladna bude po čtyřleté odmlce Jiránek z ODS
Zdroj: Jakub Stadler / Empresa Media / Profimedia

Primátorem Kladna se stal Dan Jiránek (ODS), vystřídá Milana Volfa (Volba pro Kladno). Náměstky primátora byli zvoleni Tomáš Kutil (Kladeňáci), Oldřich Černý (SPD) a Václav Šubrt (ANO). Rada města bude mít 11 členů. Rozhodli o tom zastupitelé na dnešním ustavujícím jednání. „Budu se snažit nezklamat vaši důvěru,“ řekl po svém zvolení Jiránek, který už Kladno vedl v letech 2004 až 2014.

Kladno nyní vede koalice ODS, Kladeňáci a ANO, ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu má 18 mandátů. Volba pro Kladno dosavadního primátora Milana Volfa je spolu s komunisty v opozici.

Radu města doplní Petr Drnec (ODS), Lukáš Hanes (ODS), za Kladeňáky Petr Hašek a Petr Soudek, Jiří Chvojka (ANO), Tomáš Kadlec (ANO) a Jan Štraub (SPD).

Mezi priority nového vedení budou podle Jiránka patřit investice do škol, silnic, chodníků a také transparentní rozhodování. V plánu je také stavba bytů pro sociálně znevýhodněné, lékaře či seniory. Téma je i rušení hazardu. „Vyhlášku chceme schvalovat co nejdříve,“ dodal primátor, podle něj je ale třeba ještě prověřit její podobu, aby byla v souladu se zákony a nebyla kvůli případné chybě zrušena. V nejbližší době bude také vedení města zjišťovat možnosti, jak bránit zástavbě části lokality Růžové pole.

Vítěz v opozici

Komunální volby v Kladně vyhrála Volba pro Kladno, získala 13 mandátů v zastupitelstvu, které má 33 členů. Druhá skončila ODS se sedmi mandáty, která byla dosud v opozici. Za hnutí Kladeňáci bylo zvoleno pět zastupitelů. Čtvrté ANO má v Kladně čtyři mandáty, dva zastupitele bude mít na pátém místě KSČM. Šestá je SPD se dvěma mandáty.

Volf byl v minulosti členem ODS, v roce 2004 rezignoval na funkci kladenského primátora kvůli podezření z nezákonného dotování kladenského hokeje a nákupu luxusního služebního vozu bez výběrového řízení. Obžaloby ze zneužití pravomoci veřejného činitele byl definitivně zproštěn v roce 2009. Volf dnes například kritizoval rozšíření počtu členů rady z devíti na 11. „Já bych držel radu v každém případě devítičlennou,“ uvedl Volf. Počet radních či místostarostů navyšují i další středočeská města, například Mělník. Souvisí to mimo jiné i s tím, že koalici tvoří často více stran a hnutí než v minulosti.

Kvůli koaliční spolupráci s SPD se vzdal mandátu Pirát Jakub Václavovič zvolený za uskupení Kladeňáci, svůj mandát přenechal náhradnici Anně Gamanové. Spojení s SPD se neslučuje ani s vnitrostranickými pravidly TOP 09, kladenský zastupitel Petr Hašek (TOP 09) zvolený za Kladeňáky tak členství ve straně ukončil.

Dále čtěte:

Primátorem Plzně se stal Baxa z ODS. Do funkce se vrací po čtyřech letech

Primátorem Prahy se stal Pirát Zdeněk Hřib, opozice mu vyčítá politickou nezkušenost

Zvrat v Ostravě. ANO utvoří koalici bez ODS a hnutí Ostravak, s nimiž se původně dohodlo

V Českých Budějovicích povládne čtyřkoalice. Primátorem zůstane Svoboda z ANO

V Hradci povládne koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec. Primátorem bude Hrabálek

Karlovy Vary povede koalice ANO, Karlovaráků a ODS. Primátorkou bude Pfeffer Ferklová

Primátorem Ústí se stal Nedvědický z ANO. Povede koalici s těsnou většinou

Primátorem Pardubic zůstane Charvát z ANO. Rada města bude mít o dva členy víc

Vaňková z ODS se stala primátorkou Brna. Vítězné ANO skončí v opozici

Ohodnoťte tento článek
Diskuze