Příliš vzdálené miliardy. Pandemie brzdí dobývání zahraničních pohledávek Česka - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Příliš vzdálené miliardy. Pandemie brzdí dobývání zahraničních pohledávek Česka

,
Příliš vzdálené miliardy. Pandemie brzdí dobývání zahraničních pohledávek Česka
Zdroj: Shutterstock

Téměř osmnáct miliard korun. Tolik dluží České republice země jako Kuba, Čína, země bývalé Jugoslávie, Kazachstán nebo Ukrajina. Za posledních sedm let se podařilo zahraniční pohledávky České republiky snížit o zhruba čtyři miliardy korun. Žádný důvod k radosti to ale není. Reálné inkaso dluhu je mizerné. I tak se ale loni ministerstvu financí u některých pohledávek dařilo lépe než v předchozích letech.

Zatímco v roce 2018 resort financí ve spolupráci s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových inkasoval jen 144 milionů korun, loni už to bylo 387,7 milionu korun, jak vyplývá ze zprávy o stavu a vývoji zahraničních pohledávek za rok 2019, kterou ministerstvo financí předložilo v červnu vládě. A nebýt pandemie, letos mohly být výsledky ještě o něco lepší.

„Pandemie covidu-19 měla a má zásadní dopad na veškerá jednání v agendě zahraničních pohledávek i s ohledem na prozatímní nemožnost plánování těchto jednání do budoucna,“ poznamenal Jakub Vintrlík z komunikace ministerstva financí.

Jugoslávské trápení

Asi největší průlom se úředníkům, kteří o zahraničních pohledávkách za Česko vyjednávají, podařil při řešení dluhů zemí bývalé Jugoslávie. Ty měly Česku zaplatit přes půl miliardy korun plus úroky, které ale za ta léta dosahovaly částky okolo dvou miliard korun. Dluh vznikl jako konečné saldo clearingového účtu vzájemného obchodování mezi tehdejší Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Federativní lidovou republikou Jugoslávie.

Srbsko a Černá Hora poslaly loni na podzim do České republiky 240 milionů korun a jejich část jugoslávského dluhu je tímto po skoro třiceti letech uzavřena. Původně byla pohledávka vyšší, nicméně ministerstvo financí v…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?