Prezidentův středeční návrh zahrnoval i odvolání Babiše - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Prezidentův středeční návrh zahrnoval i odvolání Babiše

, čtk,
Prezidentův středeční návrh zahrnoval i odvolání Babiše
Zdroj: čtk

Prezident Miloš Zeman ve středu v Liberci na večerním jednání se zástupci vládních stran předložil návrh, který obsahoval i odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zeman ovšem nesdělil, zda návrh, který označil za „komplexnější“, zahrnoval vedle Babišova odvolání i odchod premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). O tom se po schůzce zmínil právě ministr financí a předseda hnutí ANO Babiš.

„Včera (ve středu) jsem vedl jednání s představiteli tří koaličních stran. Předložil jsem jim návrh, který zahrnuje toto odvolání (Babiše), je ale samozřejmě komplexnější,“ odpověděl Zeman na dotaz z publika. Předpokládá, že jeho návrh projednají vedoucí orgány všech tří koaličních stran. „Nepokládám za slušné sdělovat tento návrh do všech podrobností dříve, než ho tato grémia projednají,“ dodal prezident.

V případě, že představitelé koaličních stran odmítnou všechny prezidentem navržené varianty řešení politické krize, Miloš Zeman podá podnět Ústavnímu soudu. Po instituci bude žádat výklad ústavy v tom smyslu, zda je prezident povinen premiérovu návrhu na odvolání ministra vyhovět. Miloš Zeman to prohlásil odpoledne při návštěvě Libereckého kraje.

O odvolání vicepremiéra a ministra financí usiluje kvůli nevyjasněným kauzám spojeným s jeho podnikáním premiér Sobotka. Spory v koalici vyústily ve vládní krizi, kterou středeční jednání v Liberci nevyřešilo a ostatní koaliční politici Zemanovy návrhy neupřesnili. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) jen oznámil, že prezidentovy návrhy nepovažuje za převratné, nicméně je předá Sobotkovi a grémiu ČSSD. Sociální demokraté na Babišově odvolání trvají, ten sám rezignovat odmítá. Zeman zatím návrhu na Babišovo odvolání nevyhověl, další kroky zřejmě podnikne až po návratu z Číny, kam odcestuje dnes.

O vládní krizi dále čtěte:

Sobotka: Zeman odvádí pozornost od Babiše, měl by dodržovat pravidla hry

Sobotka chystá kompetenční žalobu na Zemana. Sejde se kvůli ní s experty


Ohodnoťte tento článek
Diskuze