Prezidentské petice musí nově obsahovat číslo průkazu. Novelu podepsal Zeman - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Prezidentské petice musí nově obsahovat číslo průkazu. Novelu podepsal Zeman

, čtk,
Prezidentské petice musí nově obsahovat číslo průkazu. Novelu podepsal Zeman
Zdroj: Martin Siebert, Mladá fronta

Podporovatelé nezávislých kandidátů na prezidenta budou muset na nominační petici připsat ke jménu také číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Novelu volebního zákona, která novinku zavádí, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Změna má omezit možnost vyřazení kandidátů kvůli neuznaným podpisům. Nadále jich bude muset být nejméně 50 tisíc.

Úprava pravidel prezidentské volby má zabránit opakování sporů o platnost podpisů na nominačních peticích, které předcházely první přímé volbě před čtyřmi lety. Ministerstvo vnitra kvůli zpochybněným podpisům odmítlo připustit některé z přihlášených adeptů do volebního klání. Novela má vyhovět požadavku Ústavního soudu, který doporučil minimalizovat riziko falšování podpisů na petici a zároveň upravit ověřování jejich pravosti.

Novela má také umožnit voličům žádat o voličský průkaz elektronickou cestou a stranám umožní elektronicky nominovat zástupce do okrskových volebních komisí. Místo rodného čísla na nominačních peticích pro kandidáta na senátora bude stačit datum narození.


Čím zaujal v prvním funkčním období? Třicet výroků Miloše Zemana

Prezident Miloš Zeman


Norma také nově upravuje časová pásma pro hlasování v zahraničí, aby všechna byla pokryta. Při volbě prezidenta v roce 2013 vyvstal problém kvůli přechodu na zimní čas v Jižní Americe, kdy zákon nepočítal s tamním časovým posunem.

Dále čtěte:

Zeman odmítá roli favorita, nepovede prezidentskou kampaň

Komentář: Stařeckou hůl už Zeman má. Teď ještě vyjít s osmi tisíci měsíčně


Ohodnoťte tento článek
Diskuze