Prezidentka Bolívie odmítá udělit Moralesovi amnestii. Vláda ho viní ze vzpoury a terorismu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Prezidentka Bolívie odmítá udělit Moralesovi amnestii. Vláda ho viní ze vzpoury a terorismu

, čtk,
Prezidentka Bolívie odmítá udělit Moralesovi amnestii. Vláda ho viní ze vzpoury a terorismu
Zdroj: čtk

Prozatímní hlava Bolívie Jeanine Áňezová odmítla návrh zákona senátorů dát exprezidentovi Evovi Moralesovi amnestii. Prozatímní vláda ho v pátek obvinila ze vzpoury a terorismu. Morales, který odstoupil před necelými dvěma týdny po masivních protestech a nyní pobývá v Mexiku, podle vlády vyzývá svoje příznivce k nepokojům a blokádám metropole La Paz. Úřady tvrdí, že to dokládá zvuková nahrávka.

„Bez váhání jsme potvrdili, že má vláda nebude pronásledovat politiky ani lídry odborů či občanské společnosti,“ řekla Áňezová novinářům. „Zároveň ale musíme dát jasně najevo, že ten, kdo spáchal nějaký zločin, zákonům se vysmívá nebo zneužil své pozice, se amnestie nedočká,“ dodala.

Návrh zákona iniciovala Moralesova strany Hnutí za socialismus (MAS), která žádala amnestii i pro Moralesova viceprezidenta Álvara Garcíu Linera.

Morales stál v čele Bolívie jako její první indiánský prezident téměř 14 let. Protesty proti jeho vládě vyvolaly prezidentské volby z 20. října, jež byly podle opozice i mezinárodních pozorovatelů zmanipulované. Od začátku protestů v zemi zemřelo nejméně 32 lidí.


Indián na útěku. V Bolívii vládne po Moralesově rezignaci chaos

 Protesty v Bolívii, ilustrační foto


Společně s Moralesem rezignoval i viceprezident a šéfové obou komor parlamentu. Prozatímní hlavou státu se proto z pozice druhé místopředsedkyně Senátu stala Áňezová, kterou v čele země potvrdil i ústavní soud. Proti její vládě ale protestují v ulicích Moralesovi příznivci, podle nichž se k moci dostala převratem. O něm hovoří i Morales, který podal demisi 10. listopadu poté, co ho k ní vyzvalo vedení armády a policie.

Horní komora bolivijského parlamentu, Senát, v sobotu schválila návrh zákona o uspořádání nových prezidentských a parlamentních voleb. Ty jsou klíčové pro ukončení nestability, která v zemi panuje už měsíc. Po hlasování v Senátu míří návrh zákona do dolní komory parlamentu.

Dále čtěte:

Maduro chce peníze Venezuelců z ciziny. Používejte kryptoměnu, vyzývá je

Venezuela reaguje na obří inflaci: minimální mzdu zvedne o 350 procent

Dolar zachránce. Zavedení americké měny uchránilo Ekvádor od osudu Venezuely

Občanskou válku vystřídala chuť utrácet: Kolumbie čeká na investice

Ohodnoťte tento článek
Diskuze