Prezidentem Mexika se stane Obrador, získal přes polovinu hlasů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Prezidentem Mexika se stane Obrador, získal přes polovinu hlasů

, čtk,
Prezidentem Mexika se stane Obrador, získal přes polovinu hlasů
Zdroj: čtk

Andrés Manuel López Obrador, bývalý starosta metropole Mexika, se po desetiletích stane prvním levicovým prezidentem této latinskoamerické země, která má 124 milionů obyvatel a prezidentský vládní systém. López Obrador získal podle předběžných oficiálních výsledků v nedělních volbách přes 50 procent hlasů. Gratulaci mu již poslal prezident USA Donald Trump, mexická měna v reakci zpevnila o více než jedno procento.

Manuel López Obrador neděli označil za historický den a v prvním krátkém projevu vyzval ke smíření. Prohlásil, že přicházejí hluboké změny. Slibuje respekt k nezávislosti centrální banky a dodržování fiskální disciplíny. Smlouvy uzavřené v rámci velmi diskutovaných reforem v energetickém sektoru chce podrobit kontrole kvůli možné korupci a protiprávnosti, s konfiskací nebo vyvlastňováním majetku ale nepočítá.

Podle předběžných součtů výsledků sdělených volebními činiteli Obradora podpořilo 53 až 53,8 procenta zúčastněných voličů. Přitom získal více než dvojnásobek hlasů, jež obdržel kandidát na druhém místě, což je podle médií největší rozdíl od začátku 80. let.

Oba rivalové – Ricardo Anaya, který reprezentuje koalici většinou označovanou za pravostředovou, a José Antonio Meade, kandidát Institucionální revoluční strany (PRI) – vítězství Lopéze Obradora uznali a poblahopřáli mu.

S gratulací Lópezi Obradorovi se vedle představitelů řady latinskoamerických zemí a Kanady přidal také americký prezident Donald Trump. „Velmi se těším na spolupráci s ním,“ napsal na twitteru. „Je toho hodně, co můžeme udělat ku prospěchu Spojených států a Mexika!“ dodal.

Andrés Manuel López Obrador, přezdívaný podle začátečních písmen svých jmen AMLO, Trumpovi poděkoval a dal najevo, že si přeje mít se Spojenými státy přátelské vztahy a spolupráci. Otázkou je, nakolik jsou vyhlídky takových vztahů za současného šéfa Bílého domu reálné.

Trump chce především na hranicích s Mexikem na ochranu před ilegální imigrací postavit plot, a to na náklady Mexičanů, což dosavadní prezident Enrique Peňa Nieto důrazně odmítal. Nejasnosti panují i nad budoucností Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Jaký postoj zaujme AMLO, se teprve uvidí.


Richard Burdett: Růst měst je tikající bomba

Richard Burdett


Lopéz Obrador slibuje, že politiku a obchod v Mexiku očistí od narůstajícího násilí, korupce a politických skandálů a že sníží ekonomickou závislost země na Spojených státech. Jeho kritici ale varují, že plánované státní zásahy do hospodářství by mohly zemi uvrhnout o desetiletí zpět. Budoucího prezidenta rovněž označují za populistu, který nenabízí konkrétní řešení.

López Obrador se o nejvyšší úřad v zemi ucházel už potřetí. Dva neúspěšné pokusy učinil v roce 2006 a 2012, přičemž v roce 2006 prohrál jen asi o 250 tisíc hlasů. Vítěz prezidentských voleb v úřadu vystřídá 1. prosince Nieta, který je prezidentem od prosince 2012 a znovu už kandidovat nemohl. Mexické zákony povolují jedné osobě výkon pouze jediného, šestiletého mandátu hlavy státu.

Kromě prezidenta Mexičané v neděli volili také 500 poslanců, 128 senátorů, osm ze třicítky guvernérů mexických států, starostu metropole Mexiko a téměř 1600 starostů dalších měst. Podle předběžných údajů utrpěla PRI také v těchto kláních značné ztráty, a to nejen v parlamentu. Zda však López Obrador získá většinovou podporu v obou komorách zákonodárného sboru, zatím není jasné.

Politické tsunami, píší média
Vítězstvím Manuela Lópeze Obradora v prezidentských volbách se podle řady analytiků pro Mexiko otevřela nová historická etapa, španělský deník El País výsledek voleb označil za „politické tsunami“. Poprvé po dlouhých desetiletích bude hlavou Mexika levicový politik, což ale vzbuzuje obavy zejména o mexickou ekonomiku. Ta je druhou největší v Latinské Americe.

„Chystáme hluboké změny, ale všechno bude v souladu s dosavadním ústavním pořádkem. Bude i nadále svoboda podnikání i svoboda projevu,“ ujišťoval dnes Obrador, který do úřadu nastoupí 1. prosince. Jeho kandidát na ministra financí Carlos Urzua dnes novinářům řekl, že nová vláda bude podporovat soukromé podnikání a investice domácí i zahraniční. Slíbil také respekt k nezávislosti centrální banky a dodržování fiskální disciplíny.

Velký otazník visí nad vztahy Mexika s USA, které po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa loni v lednu do úřadu ochladly zejména kvůli jeho protimigrační politice. I Obrador za ni Trumpa dříve kritizoval. Po Trumpově nástupu do úřadu prezidenta Obrador vyrazil do USA, kde na mítincích sliboval podporu mexickým migrantům, které chce Trump spolu s dalšími nelegálními přistěhovalci deportovat. Podle serveru BBC Mundo Trumpovu protiimigrační politiku Obrador tehdy označil za podobnou té, kterou uplatňovali za druhé světové války nacisté vůči Židům.

Podle některých analytiků se Obrador kritikou Trumpa snažil už tehdy získávat podporu pro prezidentské volby a podle některých tato kritika přispěla i k jeho vítězství v nedělních volbách. Trump je v Mexiku velmi nepopulární, podle BBC ho negativně vnímá 80 procent Mexičanů.

Dále čtěte:

Mexiko trápí krvavá válka s drogovými mafiemi. Vzhlíží k nadějnému příkladu Kolumbie

Mexická odveta: země uvalí cla až 25 procent na ocel a potraviny z USA

Poprvé ve třech zemích. Fotbalový šampionát bude v roce 2026 v USA, Mexiku a Kanadě


Ohodnoťte tento článek
Diskuze