Prezident z časů korony. Polsko směřuje k volbě hlavy státu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Prezident z časů korony. Polsko směřuje k volbě hlavy státu

,
Prezident z časů korony. Polsko směřuje k volbě hlavy státu
Zdroj: čtk

Polsko směřuje k prezidentským volbám, ze kterých virová pandemie dělá stále větší frašku. Opozice zvažuje bojkot.

Pozn. red. Ve středu 6.5. pozdě večer se dohodl předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński s Jaroslawem Gowinem, šéfem menšího koaličního uskupení Dohoda na odložení termínu voleb. Text vyšel v týdeníku Euro dne 4.5.

Nemoc covid-19 už ovlivnila mnohé. Na celém světě se zastavil průmysl, obchod, vzdělávání i sport. Ještě ale nemáme zkušenost, jak se v čase pandemie vypořádat s volbami. Zkusme si představit, že by poslední tuzemské prezidentské volby, kde se proti sobě ve druhém kole postavili profesor Jiří Drahoš a pozdější vítěz Miloš Zeman, probíhaly v současném nouzovém stavu a pouze prostřednictvím korespondenčního hlasování. V takové situaci jsou nyní naši severní sousedé. Mají před sebou volby, které měly původně proběhnout 1. května.

Vládní koalice Sjednocené pravice (Právo a spravedlnost, Dohoda a Solidární Polsko) ale nakonec hlasování posunula, a volit by se tedy mělo o devět dní později. Podle opozičních politiků bude ale i tento termín „předčasný\" a nahraje vládnímu kandidátovi a současnému prezidentovi Andrzeji Dudovi. Neplechu by navíc mohlo udělat právě i zmíněné korespondenční hlasování, s nímž Poláci podobně jako my nemají moc zkušeností a vláda ho protlačila navzdory tomu, že pravidla voleb se v Polsku nesmějí měnit půl roku před jejich konáním.

Řada opozičních politiků včetně jedné z kandidátek Malgorzaty Kidawové-Bloňské (Občanská platforma) nebo bývalého premiéra a expředsedy Evropské rady Donalda Tuska (Občanská platforma) proto v posledních dnech vyzývala k bojkotu voleb. „Jsem velmi ráda,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?