Přestaňte podporovat nepřátele Západu, varoval Trump Rusy

06. července 2017, 18:14 - čtk
06. července 2017, 18:14

Americký prezident Donald Trump při návštěvě Polska vyzval Rusko, aby přestalo podporovat nepřátele Západu a nepřátelské režimy a aby se zapojilo do obrany celé civilizace. V projevu v centru Varšavy zároveň potvrdil oddanost USA plnění závazku kolektivní obrany NATO, který vyplývá z pátého článku alianční smlouvy. Předtím o tom ujistil také při setkání s představiteli 12 států střední a východní Evropy, mezi nimiž bylo zastoupeno i Česko.

Důležitým bodem cesty do Varšavy pro Trumpa zjevně byla i podpora dodávek amerického zemního plynu do Polska a přes něj také do dalších evropských zemí. Slíbil přitom, že Spojené státy nikdy nepoužijí energii jako donucovací prostředek a nepovolí ani jiným zemím, aby tak činily. Zjevně tak narážel na obavy států, které jsou zcela nebo značně závislé na dodávkách energetických surovin z Ruska.

Trump kritizoval Rusko hned po prvním bodu programu své návštěvy polské metropole, jímž byl rozhovor s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Na tiskové konferenci šéf Bílého domu Moskvu pokáral za chování, jež podle něj vede k destabilizaci. V projevu, jímž naopak návštěvu končil, se pak mimo jiné zmínil o ruských akcích na Ukrajině a o ruské podpoře syrského režimu.

Hamáček: Americký plyn může vyvolat konkurenční boj
Předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček označil Trumpův závazek kolektivní obrany za nejdůležitější poselství prezidentova projevu. „Samozřejmě to podmínil, že všichni budou plnit své závazky, což ale Česko vnímá,“ uvedl Hamáček, který Česko zastupoval na varšavském summitu 12 zemí inciativy Trojmoří. Dodal, že Praha bere navyšování rozpočtu vážně.

Hamáček je také rád, že se - po letech jednání s americkými politiky a po změně amerických předpisů - dostala při Trumpově návštěvě Varšavy na pořad i nabídka dovozu zkapalněného zemního plynu z USA, i jako možnost, jak snížit závislost na plynu z Ruska. „Americký plyn může vyvolat konkurenční boj a bude to prospěšné pro všechny spotřebitele, protože konkurenční boj většinou znamená snížení cen,“ dodal.

Je otázka, jak se Trumpovy dnešní výroky odrazí na jeho vůbec prvním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které se má uskutečnit v pátek na okraj summitu skupiny G20 v Hamburku. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov už prohlásil, že Moskva „s takovýmto přístupem nesouhlasí“. Jak ale naznačil, se závěry ohledně budoucnosti rusko-amerických vztahů je třeba počkat až po jednání prezidentů.


Co může Trumpa udržet u moci i po roce 2020? Přečtěte si komentář


Slovy chvály naopak Trump nešetřil na adresu Poláků, „národa, který nikdy neztratil naději a nikdy nebyl zlomen“. Ocenil Polsko mimo jiné i za to, že jako jeden z mála členů NATO plní závazek dávat dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu.

V této souvislosti Trump opět důrazně apeloval na ostatní členské země, mezi něž patří Česko, aby finanční závazky vůči alianci respektovaly. Zároveň ujistil, že Spojené státy věří v pátý článek alianční smlouvy o tom, že útok na jeden členský stát NATO je útokem na všechny. Na téma zajištění bezpečnosti, včetně energetické, hovořil Trump před projevem i s účastníky summitu středoevropských a východoevropských států.


Trumpa přivítali Poláci v bombastickém stylu. Záruky vojenské přítomnosti USA se nedočkali


Před zaplněným a často aplaudujícím náměstím Krasińských v centru Varšavy šéf Bílého domu mimo jiné prohlásil, že vztahy USA a Evropy jsou tak silné, jako bývaly, „a možná ještě silnější“. Upozornil ale na stále trvající hrozby, jako je islamismus a terorismus, jež „znamenají nebezpečí pro náš styl života“.

Už po setkání s Dudou kritizoval Trump Severní Koreu, jež tento týden nově popudila svět zkouškou zřejmě své první mezikontinentální balistické rakety. Prezident vyzval mezinárodní společenství, aby se „špatnému chování“ KLDR postavilo. Zároveň řekl, že proti Pchjongjangu v reakci na jeho „hanebné“ jednání zvažuje „velmi přísné“ kroky, které ale nijak neupřesnil.

Dále čtěte:

Trump chce do Polska posílat více plynu, za vyšší cenu

Poláci nakoupí rakety Patriot. Vláda USA souhlasí

Esej: Trump na pokraji odvoláníSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co si pojistit před cestou do zahraničí?
Šmejdi v energetice lákají do aukcí nebo na dárky. Lidé platí tisíce korun
Otec dětí odmítá platit výživné. Co můžete dělat?
6 zásadních rozdílů mezi předčasným důchodem a předdůchodem
Kolik peněz si vyděláte, až odjedete na dovolenou?
Auta
Sedm chyb, které dělají řidiči při cestě autem do…
Přestupky na železničním přejezdu: Pokuty, body a na jak dlouho vám seberou řidičák
Video recenze ojetiny: BMW X5 E70
Toyota ukázala v Le Mans hybridní supersport GR s výkonem 1000 koní
Nové Audi A1 se radikálně změnilo. Je větší a bere si inspiraci u Quattra [první dojmy]
Technologie
Valve je velkorysé. Podporu Steamu pro Windows XP a Vista ukončí až v lednu 2019
Řada her obsahuje sledovací nástroj Redshell. Komunita ho označila za spyware
Opět bezpečnostní díra u procesorů Intel: chyba Lazy FP Restore (oživeno)
Trollolo. Intel pořádá soutěž o Core i7-8086K, AMD je výhercům vymění za Threadripper
AMD: APU budou mít nové ovladače méně často, aktualizace jen jednou za tři měsíce
Hry pro příležitostné hráče