Překvapení na obraně. O uvolněné místo šéfa armádních nákupů není zájem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Překvapení na obraně. O uvolněné místo šéfa armádních nákupů není zájem

,
Překvapení na obraně. O uvolněné místo šéfa armádních nákupů není zájem
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Do tendru na nového náměstka ministra obrany pro vyzbrojování se přihlásil pouze jeden zájemce. Podle informací týdeníku Euro jde o Pavla Berana, současného ekonomického náměstka.

Uzávěrka přihlášek do výběrového řízení byla ve středu 15. února. Že o místo není valný zájem, potvrdil Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany: „Přihlásil se jeden uchazeč.“ Jeho jméno ale odmítá říct. Nicméně jak týdeníku Euro potvrdily dva důvěryhodné zdroje z ministerstva obrany a zástupce českého obranného průmyslu, jde o Pavla Berana, současného ekonomického náměstka na obraně. Ten na dotazy nereagoval.


Přečtěte si, co všechno by čeští vojáci chtěli a na co nemají peníze:

Česká armáda má velké oči: řadu nákupů musí kvůli financím osekat

Obrněné vozidlo Pandur


Ostatně Beran se už o stejnou pozici, tehdy ještě jako výkonný ředitel státního podniku LOM Praha, ucházel předloni na jaře. Ministr Martin Stropnický (ANO) ale 1. června 2015 dosadil do čela vyzbrojovací sekce Daniela Koštovala, Beranovi svěřil ekonomickou sekci. Dnes má Beran daleko větší šance, jmenován by měl být během tří týdnů.

 Pavel Beran (vpředu) vystřídá Daniela Koštovala (vzadu).

Pavel Beran (vpředu) vystřídá Daniela Koštovala (vzadu) (Foto: Ministerstvo obrany ČR).

Místo hlavního „zbrojíře“ se uvolnilo letos 1. února, kdy ministr Martin Stropnický po dlouhodobé kritice ze strany koaličních i opozičních poslanců Koštovala sesadil a udělal z něj svého politického náměstka. Obraně se vytýká, že neustále odsouvá velké modernizační projekty, nedokáže utratit všechny přidělené peníze a že strategické nákupy provází chaos. Řeč je třeba o modernizaci dělostřelectva či nákupu dvanácti víceúčelových vrtulníků.

Sám Martin Stropnický ovšem odmítá, že by vyzbrojovací sekce pod jeho vedením pracovala hůř než v minulosti. „Nějaký kritik nebo opozice něco vykřikne, nikdo to příliš neověřuje, a začne se s tím pracovat jako s daností,“ brání se.

Přečtěte si exkluzivní rozhovor s Danielem Koštovalem:

Daniel Koštoval: Modernizace zbrojních systémů už nepočká

Konec ledna rozhodna. Daniel Koštoval čeká, až armáda na konci měsíce definitivně řekne, jaké víceúčelové vrtulníky chce pořídit. Poté půjde zakázka za několik miliard korun do finále. Rozhodnuto by mělo být do voleb.

Dále čtěte:

Kauza MADR: Stropnický neřešil cenu, radary budou o 600 milionů dražší