Předseda dozorčí rady ČD Moos rezignuje, končí i další její člen Štrof - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Předseda dozorčí rady ČD Moos rezignuje, končí i další její člen Štrof

, čtk,
Předseda dozorčí rady ČD Moos rezignuje, končí i další její člen Štrof
Zdroj: čtk

Předseda dozorčí rady Českých drah Petr Moos skončí k 30. dubnu po necelém roce ve funkci a z dozorčí rady odejde, uvedl web Zdopravy.cz. Řídicí výbor v pondělí současně odvolal z pozice člena rady Jana Štrofa, nahradila ho prorektorka Univerzity Pardubice Tatiana Molková.

Moosovu rezignaci potvrdil webu Zdopravy.cz předseda řídicího výboru Českých drah Tomáš Čoček, oficiální dopis s rezignací ještě od Moose nepřišel. Moos nechtěl informaci komentovat. „V tuto chvíli bych nechtěl tuto zprávu potvrdit ani vyvrátit. Nejprve chci tuto informaci sdělit a vysvětlit členům dozorčí rady na zasedání příští týden,“ řekl. S největší pravděpodobností odchází Moos podle webu kvůli zdravotním důvodům.

Někdejší ministr dopravy v úřednické vládě přišel do dozorčí rady Českých drah v červenci loňského roku na žádost ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). Loni v létě nastala v dozorčí radě výrazná změna, kdy odešla většina členů spojená s politickými stranami. Změny v dozorčí radě vedly nakonec k novému složení představenstva firmy.

Jedním z posledních dvou politicky nominovaných lidí v dozorčí radě byl člen hnutí ANO Štrof. „Usoudili jsme, že pro dozorčí radu bude platnějším členem než pan Štrof,“ řekl k Molkové Čoček. Štrof pracoval dříve například jako tajemník předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Podle webu Lidovky Štrof ve funkci působil od července loňského roku. Měl se podle listu stát politickým náměstkem ministra Ťoka, a tím politickou spojkou do vedení Českých drah. Z tohoto plánu ale sešlo.


Čtěte komentář: Faltýnek a Ťok, společné sbohem

 Weikert


Druhým politickým nominantem zůstává Vojtěch Kocourek za ČSSD. Zatímco Kocourek má bohaté zkušenosti v dopravě, pro Štrofa šlo do loňska o neznámý obor. Tatiana Molková je profesorkou na Dopravní fakultě Univerzity Pardubice, konkrétně na katedře technologie a řízení dopravy. Současně je prorektorkou pro vzdělávání.

Velké změny v dozorčí radě loni v červenci inicioval ministr Ťok. V radě tehdy skončilo pět členů včetně předsedy Milana Ferance (poslanec ANO). Ťok tehdy změny odůvodnil snahou odpolitizovat vedení státního dopravce. Do rady dosadil zejména zástupce akademické obce, kterými vedle Moose byli Lukáš Týfa, Karel Pospíšil a Josef Kolář. Výjimkou byl mezi novými členy v pondělí odvolaný Štrof, kterého nyní střídá další zástupce tuzemských univerzit. Devítičlennou radu doplňují ještě zástupci odborů Jan Pejša, Vladislav Vokoun a Antonín Leitgeb a nominant ČSSD Vojtěch Kocourek.

Nová dozorčí rada loni obměnila představenstvo firmy, v jehož čele skončil Pavel Krtek. Novým předsedou představenstva se stal Miroslav Kupec. Odvoláni byli také Ludvík Urban a Martin Bělčík, jejichž místa ve vedení zaujali Radek Dvořák, Michal Vereš a Michal Heřman. V únoru pak v představenstvu skončil Michal Štěpán, kterého nahradil Patrik Horný.

Čtěte také:

Černý březen: česká železnice si připsala smutný rekord

Unaveni vlakem. České dráhy se na začátku roku potýkají s častými nehodami

České dráhy zdraží jízdenky o 2,5 procenta. Slibují ale více spojů

Tendr za šest miliard. České dráhy koupí 50 elektrických vlaků