Předražené metro: Orbánovi hrozí, že bude Bruselu vracet miliardy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Předražené metro: Orbánovi hrozí, že bude Bruselu vracet miliardy

,
Předražené metro: Orbánovi hrozí, že bude Bruselu vracet miliardy
Zdroj: čtk/AP

Maďarské vládě hrozí, že bude muset vracet peníze na dostavbu metra v Budapešti, které čerpala z Evropské unie. Zakázka výstavby nové větve metra v maďarském hlavním městě se měla celkově prodražit o 543 milionů eur, tedy asi 14,7 miliardy korun. Tvrdí to evropský protikorupční úřad OLAF.

Z peněz poskytnutých rozvojovými fondy Evropské unie skončilo v korupční spleti smluvních vztahů asi 249 milionů eur (6,7 miliardy korun), uvedl státní tajemník Nandor Csepreghy. Brusel může po maďarské vládě chtít, aby peníze vrátila.

OLAF od prosince prověřoval smlouvy a vyslýchal manažery či úředníky zapojené do rozhodování o výstavbě rozšíření metra v Budapešti. Předražení nebo jiné známky korupce odhalil u 57 smluv.

Protikorupční úřad doporučuje Evropské unii požadovat od Maďarů 228 milionů eur, tedy asi 6,2 miliardy korun z evropských fondů. Dalších 55 milionů eur – asi 1,5 miliardy – doporučují vyšetřovatelé vymáhat po Budapešti Evropské investiční bance.

Zakázku na dokončení čtvrté větve metra v Budapešti získala společnost Alstom. Ta v období 2003-2008, tedy ještě před nástupem Viktora Orbána do premiérského křesla, podepsala s vládou několik pro stát údajně nevýhodných smluv. Současná vláda požaduje vyvození odpovědnosti na straně firmy.

Čtěte také:

Orbán si posvítí na Sorosovy neziskovky. „Všemi způsoby“

Orbán: Maďarsko je na straně vítězů. Levice ztratila půdu pod nohama

Orbán už nebude „černou ovcí“. Trump ho pozval do USA


Ohodnoťte tento článek
Diskuze