Posun v kauze Gorila: u podnikatele Kočnera se našly nahrávky odposlechů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Posun v kauze Gorila: u podnikatele Kočnera se našly nahrávky odposlechů

, čtk,
Posun v kauze Gorila: u podnikatele Kočnera se našly nahrávky odposlechů
Zdroj: Profimedia.cz

Při domovních prohlídkách u kontroverzního slovenského podnikatele Mariana Kočnera, spojovaného s vraždou novináře Jána Kuciaka, se našly nahrávky týkající se úplatkářského skandálu Gorila. Informoval o tom dnes Denník N s odvoláním na zdroje z prostředí orgánů činných v trestním řízení.

Korupční aféra vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila. Dokumenty popisují uplácení vysoce postavených úředníků a politiků v letech 2005 a 2006 za vlády tehdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy finanční skupinou Penta. Ta za to podle tisku získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků.

Spis Gorila zachycuje údajná setkání Jaroslava Haščáka z Penty s různými politiky v jednom bytě v Bratislavě. Podle dokumentu se tam dojednávaly anebo i přímo přebíraly úplatky. Penta i vícero politiků obsah spisu zpochybňují, existence nahrávek by však jeho autenticitu potvrzovala.


Likvidace novinářů v Česku? Stačí kontroly a diskreditace, tvrdí Holcová

Hrob Jána Kuciaka, ilustrační foto


Penta podle portálu deníku SME v reakci na zprávu týkající se nalezení záznamů zopakovala své stanovisko, že ani po letech vyšetřování se žádné korupční jednání představitelů finanční skupiny nepotvrdilo.

Kočner je ve slovenském Leopoldově držen od konce června ve vazbě v souvislosti s případem, v němž je obviněn z falšování směnek v hodnotě přibližně 70 milionů eur (asi 1,8 miliardy korun). Podle nepotvrzených informací slovenských médií si také objednal vraždu slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka, spáchanou letos v únoru.

Čtěte také:

Vraždu Kuciaka si objednal podnikatel Kočner, tvrdí jeden z obviněných

Slovenská policie vyslýchala českou investigativní novinářku, zabavila jí mobil

Slovenský oligarcha blízký Ficovi zaparkoval majetek za 4,3 miliardy v českém fondu

Byl to pokus o převrat, říká o pádu své vlády Robert Fico

 Robert Fico

Ohodnoťte tento článek
Diskuze