Poslové dobrých zpráv. V časech koronaviru lidé věří vládnoucím politikům - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Poslové dobrých zpráv. V časech koronaviru lidé věří vládnoucím politikům

,
Poslové dobrých zpráv. V časech koronaviru lidé věří vládnoucím politikům
Zdroj: AP

Merkelová, Kurz a Macron se díky koronaviru koupou ve voličské přízni, Česko svého hrdinu hledá.

Popularita vládnoucích politiků trhá v časech koronaviru rekordy. A nahoru jdou i ti, kteří podle všech prognóz měli jít dávno dolů: francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, ale i americký prezident Donald Trump či britský premiér Boris Johnson, kteří epidemii nového koronaviru zpočátku bagatelizovali. Popularita roste i české vládě Andreje Babiše, a to vzdor počátečnímu nedostatku ochranných prostředků a chaosu v jejich distribuci.

Vypadá to, že když je krize, nechce nikdo moc přepřahat a raději pevně drží palce tomu, kdo je momentálně u moci, protože mu vlastně nic jiného nezbývá. Jak to všechno ovlivní politickou scénu světa, před níž je nejtěžší úkol posledních padesáti let – zprovoznit chod společností zasažených virem, o němž stále mnoho nevíme a asi hned tak vědět nebudeme?

Sešup Zelených i Alternativy

Německé kancléřce Angele Merkelové už dlouho nedůvěřovalo tolik lidí jako dnes. Spokojeno s její prací je podle posledních průzkumů přes 64 procent lidí, což je skok o nevídaných jedenáct bodů. Nejvíce, o 17 procentních bodů, v popularitě vyskočil v Německu ministr financí Olaf Scholz z koaliční sociální demokracie, který je jen bod za kancléřkou. Zvýšená spokojenost vládne s ministry zdravotnictví a hospodářství, stručně řečeno se všemi, kteří jsou v akci a přinášejí Němcům dobré zprávy o finanční a lékařské pomoci.

Obrovský nárůst voličské přízně zaznamenal také bavorský ministerský předseda Markus Söder, s jehož působením během koronakrize je spokojen každý druhý Němec. Proto se také o něm začalo mluvit jako o možném lídrovi CDU/CSU…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?