Poslední socialistický mejdan. ČSSD oznámí výsledky referenda - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Poslední socialistický mejdan. ČSSD oznámí výsledky referenda

,
Poslední socialistický mejdan. ČSSD oznámí výsledky referenda
Zdroj: čtk

Sociální demokraté rozhodují o vstupu do vlády, výsledky referenda oznámí dnes. Část strany ale vidí koalici s Babišem jako osudovou chybu.

Sedmadvacetiletý Radim Hejduk patří mezi nejvlivnější členy ČSSD na sociálních sítích. O komunikaci s veřejností se stará i v hlavní centrále odborových svazů a předsedá spolku Idealisté sdružujícímu především sociálnědemokratickou mládež. Ačkoli mu mnozí starší straničtí kolegové rádi vyčítají nízký věk, Hejdukovi ambice nechybí. Letos na začátku dubna se pokusil stát místopředsedou strany. Neúspěšně. Přednost dostali především zastánci účasti ČSSD ve vládě Andreje Babiše.

Hejduk naopak patří k nejhlasitějším odpůrcům této menšinové koalice. V referendu hlasoval proti. Varuje, že ČSSD se stane pouhou hračkou v moci šéfa hnutí ANO, který ji kdykoliv může vyměnit za jiné poslušné strany, například po moci bažící SPD.

„Po půl roce může Babiš přijít a říct: Ti socani, ti chtějí zase jenom krást na těch ministerstvech. Mně nezbývá nic jiného, než je odvolat. Nechápu, proč takhle riskujeme. Pravda už dnes nehraje žádnou roli,“ upozorňuje Hejduk v rozhovoru pro Euro na velmi slabou pozici, kterou bude sedmiprocentní ČSSD v právě vznikající koalici hrát. Podle něho by strana dokázala mnohem úspěšněji akcentovat svůj program v opozici. „Ve vládě máme přitažené otěže. Koalice nám nedovolí prosazovat to, co by se Andreji Babišovi nehodilo. A přesně to přitom musíme prosazovat“ říká Hejduk.

Jako příklad dává problematiku sociálního bydlení. Hnutí ANO už navrhlo rozšíření takzvaných státních hypoték, díky nimž by mladí lidé do 36 let mohli získat výhodnou jednoprocentní půjčku od státu až do výše 1,2 milionu na byt a dvou milionů na dům. Jenže při všeobecném nedostatku bytů především v Praze jde jen o částečné řešení. „My musíme prosazovat stavbu sociálních bytů. A to Babiš teď nechce. Přesně v tomhle budeme v koalici ochromeni,“ tvrdí Hejduk.

Počítat do deseti

Proti vládě s hnutím ANO je nejen on a Idealisté, ale i Mladí sociální demokraté v čele s Radkem Hlaváčkem. Sociálnědemokratická omladina se tak vzepřela proti svému někdejšímu předsedovi Janu Hamáčkovi, nynějšímu šéfovi ostrahy, který spolu s prvním místopředsedou Jiřím Zimolou vstup do koalice nejhlasitěji prosazuje Podle Zimoly by dokonce ti, kteří v referendu prohrají a nedokážou se s tím smířit, měli stranu opustit.

„Chápu, že poslední mejdan může být lákavý. Ale člověk by měl nejdřív počítat do deseti, než něco řekne,“ reaguje na tuto výzvu plzeňský hejtman za ČSSD Josef Bernard, který se řadí mezi další oponenty vládního angažmá své strany. „Výsledek referenda se musí respektovat, ale až čas může ukázat, co bylo vhodnější řešení, a pak se to může odrazit ve straně,“ naznačuje Bernard možné budoucí změny ve vedení partaje.


Přečtěte si komentář: Přátelé, co teď?

Brífink Jana Novotného


Plzeňský hejtman a bývalý spolumajitel Škody Transportation je taktéž velkým kritikem tiché podpory vlády ze strany komunistů. „Jsme pod velkým tlakem na změnu orientace země, takže tímto krokem ještě víc povzbudíme kritiky dosavadního prozápadního směřování,“upozorňuje.

Hejduk ani Bernard nesouhlasí s tím, že ČSSD bude lépe vidět, když vstoupí do vlády. „Dělat něco jen pro to, abych byl vidět? Takové uvažování nemám rád. První otázka přece musí být, jestli dělám něco správně a pomůže to zemi, a ne jestli dělám něco, abych byl vidět,“ kroutí hlavou Bernard, kterému se stejně jako Hejdukovi nezamlouvá ani programové prohlášení vlády. Kritizuje zejména pasáž o zemědělství, která podle něj nedostatečně akcentuje podporu malých a středních zemědělců, na nichž by měla stát většina zemědělské produkce země. Bernard se obává, že budoucí vláda bude opět podporovat hlavně velké zemědělské koncerny typu Agrofert.

Je to jen rokenrol

Navíc je podle Bernarda sociálnědemokratická pozice vůči účasti ve vládě dlouhodobě nečitelná. „Nejsme konzistentní. Nejdřív jsme říkali, že nám vadí obviněný premiér, máme bohumínské usnesení a teď najednou do té vlády jdeme. Představte si, že byste to udělal doma své ženě. Nejdřív byste jí řekl, že máte rád vážnou hudbu a pak byste se najednou rozmyslel a řekl, že se vám líbí rokenrol. To je komické,“ říká Bernard.

Proti vstupu do vlády je i většina sociálnědemokratických senátorů v čele s předsedou Senátu a momentálně nejvýše postaveným ústavním činitelem ČSSD Milanem Štěchem. „Řada věcí je v tom programovém prohlášení napsaná tak vágně, že hrozí, že se budou později učelově vykládat,“ upozorňuje Štěch na potenciální rozbušku v budoucí koalici. Ve vládě kromě něj nechce účinkovat ani většina členů ČSSD z Ústeckého kraje.

Podle informací týdeníku Euro zatím v referendu převládají zastánci vstupu do vlády. Ale například ve velmi kriticky naladěném Plzeňském kraji se volí až v posledních dnech referenda. Kritici tak mohou s konečným výsledkem ještě zamíchat. Dozvíme se ho dnes.


Babiš nás zesměšní, varuje jeden z šéfů socialistické omladiny Radim Hejduk

 Radim Hejduk

Jan Hamáček a Jiří Zimola vstup ČSSD do koalice zdůvodňují mimo jiné tím, že eliminujete vliv SPD nebo komunistů, s nimiž by jinak ANO mohlo vládu složit samo. Souhlasíte?

Já se obávám, že my je tímto nevyřadíme. Už v minulých týdnech se projevilo, že tahle ďábelská koalice hlasovala společně, ačkoliv Andreji Babišovi oficiálně po celou dobu šlo o to, aby byla součástí koalice ČSSD. KSČM stejně bude podporovat tu menšinovou vládu ANO a sociální demokracie. Takže tam jde hlavně o SPD. Ve vyjednávání s hnutím ANO se sociální demokracii nepodařilo zbavit SPD míst ve vedení sněmovny. To byl dobrý nápad, jak omezit vliv SPD na tuto společnost. Takže vliv SPD trvá a bude trvat i nadále.

Ale přesto nebude mít SPD přímý vliv na vládnutí.

Já vám na to řeknu takový modelový příklad. Dáme důvěru vládě Andreje Babiše, ve které budeme mít pět ministrů. Po půl roce přijde Andrej Babiš před novináře a řekne, ať už to bude pravda, nebo ne: Ti socani, ti chtějí zase jenom krást na těch ministerstvech. Mně nezbývá nic jiného, než je odvolat. Najednou jste v situaci, kdy s tím nic nemůžete dělat, maximálně demonstrativně odejít z vlády. Je to ale člověk, který už je jmenovaný premiérem a má vyjádřenou důvěru ve sněmovně. A budou ho podporovat právě SPD a KSČM, protože jich by se dotkly předčasné volby. Já pořád nechápu, proč takhle riskujeme, že budeme zase zesměšněni. Pravda už dnes nehraje žádnou roli a pro Andreje Babiše je to velmi jednoduché, zvlášť když má k dispozici takové mediální impérium. A my na to jen budeme koukat zpozvdálí s preferencemi, které mohou být už pod pěti procenty.

Podívejte se na rozhovor s Radimem Hejdukem v Euro TV:

Předpokládáte, že Andrej Babiš si bude ve vládě stále přivlastňovat i některá sociální témata, která jsou blízká ČSSD?

Naše základní myšlenka je, že se musíme od ANO nějak odlišit. ANO dokáže do sebe vcucnout téměř cokoli. My ze sebe musíme udělat trochu specifickou záležitost v české politice. A to nám v posledních čtyřech šesti letech trochu unikalo pod prsty. Pokud hnutí ANO dokáže do sebe vcucnout zrušení karenční doby, tak pak lidé nemají důvod volit sociální demokracii. Na druhé straně lidé ten důvod mít budou, když budete v opozici a dokážete formulovat i něco, co se Andreji Babišovi přímo nehodí a bude to zároveň ku prospěchu 98 procent lidí. Třeba rozumně nastavené progresivní zdanění. Nebo konkrétní politika sociálního bydlení. My jsme ale ve vládě nezískali post ministra pro místní rozvoj, který to má v gesci, takže se v těchto věcech nedokážeme dobře profilovat. Paní ministryně Němcová s paní ministryní Dostálovou teď říkají, že sociální bydlení bude účinné od roku 2021. Tady má přijít ČSSD a říct: Ne, mělo by to být účinné od příštího roku.

Hnutí ANO teď chystá rozšíření takzvaných státních hypoték. Není to další vykrádání programu ČSSD?

Je dobře, že se výše té půjčky zvyšuje. Ale řekněte mi, kdo si dnes koupí byt za 1,2 milionu. Střední třída dnes nemá ani na panelákový byt ve velkém městě. Tady se musí promyslet úplně nová bytová politika. Stát musí začít ty byty stavět a bude poskytovat zvýhodněný nájem. Přichází nová generace včetně té mé, která na vlastní bydlení už nemá. Na nájem zvlášť v Praze si také nenajde dost peněz. Lidé z mého okolí se třeba stěhují do Pardubic, protože tam mají levnější byty, a přes hodinu dojíždějí do práce do Prahy.


Možní ministři za ČSSD
Ministr zahraničí: Miroslav Poche, nebo Jan Kohout

Miroslav Poche

Ministr zemědělství: Miroslav Toman

Miroslav Toman, prezident Potravinářské komory ČR

Ministr vnitra: Jan Hamáček

 Předseda ČSSD Jan Hamáček

Ministr práce a sociálních věcí: Petr Krčál

Petr Krčál

Ministr kultury: Antonín Staněk

 Antonín Staněk

Dále čtěte:

Komentář: Jedno zbytečné referendum

Hamáček s prezidentem řešil jména kandidátů na ministry. Zemanovi stále vadí Poche

ČSSD zaplatí za referendum 100 tisíc. Hlasováním na schůzích ušetří za poštovné

Ústecká ČSSD nepodpoří vládu s ANO, má výhrady k programovému prohlášení i obsazení rezortů

Hamáček splnil slib. Zemana seznámil se jmény ministrů

Sociální demokraty v krajích dělí názor na vládní angažmá s ANO

Referendum ČSSD o vládě potrvá až do 14. června. Vedení doporučení nevydá


Ohodnoťte tento článek
Diskuze