Poslanec ANO Chalupa varuje před německou armádou. Mluví o roku 1938 - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Poslanec ANO Chalupa varuje před německou armádou. Mluví o roku 1938

,

Pokud bude Berlín dávat na svou armádu dvě procenta HDP, jak žádá NATO, vrátí se Evropa do roku 1938. S tímhle vyjádřením hraničícím s diplomatickým přešlapem přišel poslanec a místopředseda branného výboru Bohuslav Chalupa (ANO).

„Rozumím tomu, proč Němci nechtějí dát na svou obranu dvě procenta HDP. Protože kdyby je dali, tak je to nejsilnější armáda v Evropě a teoreticky jsme někde v roce 1938,“ zamyslel se Chalupa během diskuze na zasedání branného výboru. „Určitě nikdo nechce, aby v Evropě bylo nejsilnější armádou Německo,“ rozvedl dále své myšlenky.

Značně necitlivé srovnání se situací v předvečer druhé světové války použil v okamžiku, kdy hájil svého stranického kolegu a ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Bránil jej před opozičními politiky, kteří Stropnickému ostře vyčítali loňský pokles českých obranných výdajů pod jedno procento HDP. „Vy jste alibista nejvyššího stupně, nemáte odvahu bouchnout do stolu,“ opřela se do ministra například Jana Černochová (ODS).

Bohuslav Chalupa
Dlouholetý člen KSČ (1978 až 1990) nosí od roku 2013 stranickou průkazku hnutí ANO. Před rokem 1989 pracoval v Československé lidové armádě, krátce po listopadové revoluci vojsko opustil. V roce 2013 se stal poslancem za Jihomoravský kraj. Navrhuje například znovuobnovení Svazarmu pod názvem Svaz brannosti nebo zavedení povinné branné výchovy do škol.

Dlužno dodat, že podivné názory Bohuslava Chalupy můžou ve výsledku uškodit i české armádě. Podle nové obranné strategie se s Německem počítá jako hlavním spojencem a bezpečnostním partnerem. I proto už obě vojska začala velmi úzce spolupracovat.


Armádní nákupy jsou ošidná disciplína:

Stropnickému odchází klíčová úřednice, která měla zlepšit armádní nákupy

 Bývalá ředitelka Národního úřadu pro vyzbrojování Jitka Nalevajková


Zatímco Bundeswehr loni hospodařil v přepočtu se zhruba 41 miliardami dolarů, což představuje 1,2 % německého HDP, české vojsko využilo 1,8 miliardy dolarů (45,67 miliardy korun), tedy pouze 0,97 % národního HDP. Se vstupem do NATO se přitom Praha zavázala dávat na svou obranu každoročně 2 % HDP.

„Pro mě je klíčové účelné naplňování rozpočtu, nikoliv utracení finančních prostředků za každou cenu,“ vysvětlil Stropnický, proč nezabránil loňskému poklesu obranných výdajů.

Dále čtěte:

Proč českou armádu zachraňují cizí úředníci

Vojáci mají dostat víc peněz. Stropnický se brání

Kandidát na kancléře Schulz zpochybňuje závazky NATO. S vyššími výdaji na obranu nepočítá

 Cvičení německé armády s víceúčelovým vrtulníkem NH90